Wielka Brytania. Boris Johnson traci zaufanie w swojej partii. 38 proc. sądzi, że sobie nie radzi

Premier Boris Johnson traci zaufanie w swojej partii, wynika z sondażu przeprowadzonego przez brytyjską telewizję Sky News wśród członków Partii Konserwatywnej. Politycy wskazali, że na tym stanowisku zdecydowanie lepiej sprawdziliby się minister finansów Rishi Sunak lub szefowa dyplomacji Liz Truss.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez telewizję Sky News, poparcie dla premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona znacznie spadło. W ciągu półtora roku z  85 do 61 proc. zmniejszyła się liczba członków partii, którzy uważają, że Boris Johnson dobrze sobie radzi na swoim stanowisku. Z kolei już nie 5, a 38 proc. ankietowanych uważa, że premier Wielkiej Brytanii źle radzi sobie na swoim stanowisku.

Zobacz wideo Masowe szczepienia w Wielkiej Brytanii. Jakie są efekty?

Boris Johnson traci poparcie. Większość w Partii Konserwatywnej twierdzi, że nie radzi sobie jako premier

Jak podaje News Sky, poparcie dla Borisa Johnsona słabnie. Według ankietowanych członków Partii Konserwatywnej zarówno minister finansów Rishi Sunak, jak i szefowa dyplomacji Liz Truss byliby lepszymi premierami niż obecnie sprawujący ten urząd Boris Johnson.

Z sondażu wynika również, że niemal połowa ufa brytyjskiemu premierowi. 45 proc. uważa, że Johnson jest wiarygodny, 39 proc. jest przeciwnego zdania. 59 proc. uważa, że Boris Johnson powinien kontynuować pracę na stanowisku lidera partii, a 34 proc. uważa, że powinien zrezygnować. 33 proc. ankietowanych wskazuje, że Borisa Johnsona powinien zastąpić minister finansów Rishi Sunak, a 24 proc., że powinna być to szefowa dyplomacji Liz Truss.

Spacer z golden retrieverami podczas 29. finału WOŚP. Co dobrego zdarzyło się w 2021 roku? Przypominamy same pozytywne wydarzenia

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Z informacji Sky News wynika, że Rishi Sunaka, zdaniem 46 proc. ankietowanych, byłby lepszym premierem niż Boris Johnson, a 16 proc. twierdzi, że byłby on gorszy. 39 proc. sądzi, że Truss byłaby lepsza od obecnego szefa rządu, a 22 proc. - że gorsza.

Bunt przeciwko Borisowi Johnsonowi. Chodzi o pandemię

W połowie grudnia niemal stu konserwatystów sprzeciwiło się forsowanym przez Borisa Johnsona w Anglii certyfikatom covidowym. Pomysł "przeszedł" dzięki głosom opozycyjnej Partii Pracy, ale osłabiło to pozycję premiera. Po głosowaniu, określanym jako bunt przeciwko Johnsonowi, lider lewicy Keir Starmer przekonywał, że autorytet premiera podupadł i teraz polega on na opozycji. Wcześniej deklarował, że jako "ugrupowanie patriotyczne" poprze rozwiązania forsowane przez rząd, by chronić zdrowie angielskich obywateli.

Boris Johnson Media o skandalu z "pizza party" na Downing Street. W imprezie miał brać udział Johnson

Badanie ankietą YouGov zostało przeprowadzone wśród 1005 członków Partii Konserwatywnej dla Sky News. Trwało od 30 grudnia do 6 stycznia i było pierwszą tego typu ankietą od lipca 2020 roku.

Więcej o: