Ultimatum Blinkena: W razie rosyjskiej agresji na Ukrainę Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken i ministerka spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock ostrzegli Moskwę przed poważnymi konsekwencjami ewentualnego ataku na Ukrainę. Amerykański dyplomata postawił Rosji ultimatum.
Zobacz wideo Czy czeka nas atak Rosji na Ukrainę? Kwaśniewski: Sytuacja z Ukrainą jest trudna

Działania Rosji były głównym tematem rozmowy szefów dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Niemiec, którzy spotkali się w Waszyngtonie.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Budynek Ministerstwa Spraw ZagranicznychBiałoruś. Wyrzucono polską konsul z Brześcia. Sprawę bada polskie MSZ

USA stawiają ultimatum

Podczas wspólnej konferencji prasowej z ministerką spraw zagranicznych Niemiec Antony Blinken stwierdził, że bliskie partnerstwo Berlina i Waszyngtonu będzie kontynuowane we wszystkich sferach. Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił, że zarówno USA, jak i Niemcy traktują działania Rosji jako zagrożenie dla stabilności i pokoju w Europie.

- Potępiamy gromadzenie rosyjskich sił na granicy z Ukrainą, retorykę Moskwy oraz twierdzenia Kremla, że to Ukraina chce sprowokować konflikt z Rosją - mówił Blinken, dodając, że działania Kremla są nie tylko zagrożeniem dla Ukrainy, ale również dla norm prawa międzynarodowego. Amerykański sekretarz stanu uznał za niedopuszczalną próbę określenia przez Moskwę strefy wpływów w Europie. Blinken i Baerbock ostrzegli, że za dalsze naruszenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy Rosja zapłaci wysoką cenę. - Jeśli Rosja wznowi agresję przeciwko Ukrainie, bardzo trudno będzie oczekiwać, że gaz popłynie przez Nord Stream 2 w przyszłości - podkreślił Blinken.

Szefowa niemieckiej dyplomacji wyraziła przekonanie, że nie ma alternatywy dla politycznego rozwiązania konfliktu.

Protesty w KazachstanieKazachstan. Protestujący przejęli lotnisko. Nie żyje co najmniej 8 osób

Więcej o: