Białoruś. Wyrzucono polską konsul z Brześcia za "pomaganie w uciecze". Sprawę bada polskie MSZ

- Nie widzimy możliwości dalszej pracy ze współpracownikiem konsulatu generalnego na Białorusi - powiedział Anatol Hłaz, rzecznik białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Sprawę ma wyjaśnić polskie MSZ - zapewnił rzecznik resortu Łukasz Jasina.

Rzecznik białoruskiego MSZ oskarżył pracowniczkę Konsulatu Generalnego RP w Brześciu o "zorganizowanie nieudanej próby ucieczki Polaka podejrzanego o spowodowanie śmiertelnego wypadku". Rzecznik dodał, że Polak miał spowodować wypadek, w którym zginęły dwie białoruskie kobiety. Mężczyzna jako podejrzany nie mógł opuścić Białorusi

Przeczytaj więcej podobnych informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Łatuszka: Wojsko białoruskie pracuje z armią rosyjską na terenie Białorusi

Anatol Hłaz: Próba ucieczki została zainicjowana i zorganizowana przez personel Konsulatu Generalnego RP w Brześciu

- Nie widzimy możliwości dalszej pracy ze współpracownikiem konsulatu generalnego na Białorusi - powiedział podczas środowej konferencji prasowej rzecznik białoruskiego MSZ Anatol Głaz, cytowany przez portal belsat.eu. - 3 stycznia, aby uniknąć odpowiedzialności, obywatel próbował opuścić nasz kraj i ukryć się w Polsce, jednak został zatrzymany przez straż graniczną. Wyraźnie ustaliliśmy, że próba ucieczki została zainicjowana i zorganizowana przez personel Konsulatu Generalnego RP w Brześciu - dodał.

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy.Granica z Białorusią. Wzrosła liczba rannych, przyjechały kontenery

Polskie MSZ potwierdziło wydalenie polskiej dyplomatki z Brześcia

Sprawę w środę po południu skomentował rzecznik polskiego ministerstwa spraw zagranicznych Łukasz Jasina. "Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdza fakt wezwania chargé d’affaires w sprawie związanej z wydaleniem polskiego konsula. Na obecnym etapie podejmowane są czynności w celu weryfikacji przekazanych informacji oraz wyjaśnienia sytuacji" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie ministerstwa. W rozmowie z Polską Agencją Prasową Jasina zapewnił, że sprawa będzie wyjaśniana. - Jak będziemy mieli pełną jasność, to zakomunikujemy więcej - dodał.

Wizualizacja zapory na granicy z BiałorusiąGranica z Białorusią. Straż Graniczna podpisała 3 umowy na budowę zapory

Więcej o: