Watykan. Papież Franciszek o "zastępowaniu dzieci" zwierzętami: To odbiera nam człowieczeństwo

Papież Franciszek odniósł się do osób, które decydują się na "tylko" jedno dziecko lub nie chcą mieć dzieci wcale, a zamiast tego adoptować zwierzęta. - To zaprzeczenie ojcostwa lub macierzyństwa umniejsza nas, odbiera nam człowieczeństwo - mówił.
Zobacz wideo Papież Franciszek i całowanie pierścienia

Podczas środowej (5 stycznia) katechezy w Rzymie papież Franciszek odniósł się do kwestii rodzicielstwa. Jego zdaniem osoby, które decydują się z niego rezygnować, kierują się egoizmem. - Jeśli nie możesz mieć dzieci, pomyśl o adopcji - apelowała głowa Kościoła.

Papież Franciszek o "demograficznej zimie" i zastępowaniu dzieci zwierzętami

Papież Franciszek podkreślał, że rodzicielstwo nie polega na sprowadzeniu dziecka na świat, a na "przyjęciu odpowiedzialności za drugiego człowieka". - Józef pokazuje nam, że ten rodzaj więzi nie jest drugorzędny (...). Ten rodzaj wyboru należy do najwyższych form miłości, ojcostwa i macierzyństwa. Ile dzieci na świecie czeka, aż ktoś się nimi zaopiekuje! A ile par małżeńskich chce być ojcami i matkami, ale nie jest w stanie tego zrobić z powodów biologicznych; lub chociaż mają już dzieci, chcą dzielić miłość rodziny z tymi, którzy jej nie mają. Nie powinniśmy bać się wyboru drogi adopcji, podjęcia "ryzyka" przyjęcia dzieci - mówił. Zdaniem głowy kościoła w dzisiejszych czasach możemy jednak spotkać się z "pewnym egoizmem", "demograficzną zimą".

- Widzimy, że ludzie nie chcą mieć dzieci (...). I wiele, wiele par nie ma dzieci, bo nie chcą, albo mają tylko jedno, ale mają dwa psy, dwa koty... - mówił papież. Jego zdaniem zwierzęta zajmują miejsce dzieci. - To zaprzeczenie ojcostwa lub macierzyństwa umniejsza nas, odbiera nam człowieczeństwo. I w ten sposób cywilizacja starzeje się i pozbawiona człowieczeństwa, bo traci bogactwo ojcostwa i macierzyństwa - dodał, podkreślając, że na braku dzieci cierpi ojczyzna. - Jak to nieco żartobliwie powiedziano: a kto teraz kto będzie płacił podatki na moją emeryturę, jak nie ma dzieci? - kontynuował.

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Watykan. Papież: Ojcostwo i macierzyństwo są pełnią życia człowieka

Papież Franciszek podkreślał, że decyzja o posiadaniu dzieci zawsze wiąże się z ryzykiem, jednak jeszcze bardziej ryzykowna jest rezygnacja z rodzicielstwa. Jego zdaniem osobom, które "nie rozwijają poczucia ojcostwa czy macierzyństwa", brakuje "czegoś fundamentalnego". - Ojcostwo i macierzyństwo są pełnią życia człowieka. Pomyśl o tym. Prawdą jest, że istnieje duchowe ojcostwo tych, którzy poświęcili się Bogu i duchowe macierzyństwo - podkreślał Franciszek.

Więcej o: