Kapsztad. Siedziba parlamentu znów płonie. Ogień pojawił się na dachu budynku

W siedzibie parlamentu Republiki Południowej Afryki w Kapsztadzie znów pożar. Ogień, który pojawił się w niedzielę rano, zniszczył większą część kompleksu, w tym salę posiedzeń niższej izby parlamentu. Nikt nie został poszkodowany. Wieczorem pożar został opanowany, ale w poniedziałek po południu rozgorzał ponownie.

Zarzewiem ognia były prawdopodobnie drewniane elementy konstrukcji XIX-wiecznego, najstarszego budynku kompleksu. Z pożarem walczy kilkudziesięciu strażaków.

W związku z pożarem aresztowano w niedzielę 49-letniego mężczyznę, któremu postawiono zarzuty podpalenia, włamania i kradzieży. We wtorek ma stanąć przed sądem. Według miejscowej policji mężczyzna został zatrzymany w gmachu parlamentu.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Ogień początkowo pojawił się w niedzielę nad ranem w najstarszym budynku parlamentu i spowodował zawalenie się jego dachu. Później pożar przeniósł się na nowy gmach, w którym zbierają się deputowani. Sala posiedzeń uległa zniszczeniu.

South Africa Parliament FirePożar budynku parlamentu w Kapsztadzie, płomienie przebiły dach [ZDJĘCIA]

Ogień zniszczył również cenny księgozbiór, przechowywany w starym budynku parlamentu, a także rękopis dawnego hymnu Południowej Afryki. Nikt nie został poszkodowany. Gęsty, czarny dym był widoczny z odległości kilku kilometrów.

Zobacz wideo Szadkowska: Nie ma miejsca na hodowlę klatkową w Unii Europejskiej

Kapsztad. Pożar w siedzibie parlamentu

Kapsztad jest siedzibą parlamentu Republiki Południowej Afryki: izby niższej - Zgromadzenia Narodowego i izby wyższej - Krajowej Rady Prowincji. Rząd ma siedzibę w Pretorii.

Kompleks parlamentarny w Kapsztadzie składa się z trzech części. Najstarszy budynek ukończono w 1884 roku, pozostałe zbudowano w latach 20. i 80. XX wieku.

Poprzedni duży pożar wybuchł w Kapsztadzie w kwietniu ubiegłego roku. Zniszczył część biblioteki miejscowego uniwersytetu, w której znajduje się wyjątkowa kolekcja afrykańskich archiwaliów.

Więcej o: