Sylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

Świat przywitał Nowy Rok w świetle ścisłych restrykcji związanych z omikronem. Z pokazu fajerwerków zrezygnowano w Austrii, Niemczech, Szwajcarii i we Francji. Surowe limity wprowadzono także na nowojorskim Times Square.

Burmistrz Paryża nie tylko poinformował o odwołaniu koncertów, ale zrezygnował także z tradycyjnego pokazu sztucznych ogni nad Polami Elizejskimi, które od wielu lat odbywały się w tym miejscu -podaje agencja Reutera. Odwołana została także tradycyjna impreza w Londynie, o czym poinformował na Twitterze burmistrz miasta Sadiq Khan, tłumacząc decyzję ostatnim wzrostem zachorowań.

Więcej najnowszych informacji o pandemii koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy rząd słucha Rady Medycznej? Neumann: Rząd jej nie słucha, tylko gości od PR

W Niemczech od 28 grudnia obowiązują restrykcje dotyczące spotkań grupowych. Maksymalnie 10 osób będzie mogło spotykać się w grupach, niezależnie od tego, czy są zaszczepieni, czy są ozdrowieńcami. W Berlinie, Monachium i Frankfurcie zrezygnowano z pokazów fajerwerków.

Imprezy masowe odwołane zostały też w Grecji, gdzie władze wprowadziły właśnie nowe restrykcje i ograniczyły liczbę osób w wydarzeniach publicznych. W USA po raz pierwszy w czasie pandemii liczba zakażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 2 mln w ciągu jednego tygodnia. 

Ścisłe restrykcje na Times Square

Dlatego w Nowym Jorku świętowanie na Times Square wyglądało zupełnie inaczej niż w poprzednich latach. Na miejsce wpuszczono 15 tysięcy osób, a nie jak dotychczas 58 tys., w dodatku pod ścisłymi warunkami sanitarnymi. Wszyscy uczestnicy wydarzenia musieli być zaszczepieni i nosić maseczki - podaje Reuters.

Bangkok umożliwił świętowanie pod warunkiem, że imprezy odbywają się na świeżym powietrzu, a ich uczestnicy są zaszczepieni i przeszli test na COVID-19 w ciągu 72 godzin. Podobne zasady obowiązywały w Sydney, w Australii, gdzie aby wziąć udział w oficjalnym powitaniu Nowego Roku, trzeba było zakupić bilet. 

Pokazy pirotechniczne w Burdż Chalifa, najwyższym budynku na świecie w Dubaju odbyły się, ale także pod ścisłymi restrykcjami sanitarnymi. Każdy uczestnik musiał zarejestrować się w wydarzeniu, pobrać indywidualny kod QR, który dopuszczał go do udziału w pokazie. 

W Zakopanem apel o maseczki. W odpowiedzi gwizdy

Przypomnijmy, że w Polsce na "Sylwestrze Marzeń" z TVP w Zakopanem bawiło się ok. 20 tysięcy osób. Organizatorzy wydarzenia apelowali do zgromadzonych o zakładanie maseczek. Po jednym z takich apeli prowadzącego Tomasza Kammela słychać było gwizdy.

Lekarze obawiają się, że może się to przełożyć na liczbę zakażeń. Tylko 31 grudnia w Polsce odnotowano 13 601 zakażeń koronawirusem, przekazano też informację o 638 ofiarach śmiertelnych. Podhale to jeden z mniej wyszczepionych regionów w Polsce.

Więcej o: