Grecja. Nie żyje Karolos Papoulias. Był prezydentem kraju w czasie kryzysu finansowego

Karolos Papoulias sprawował funkcję prezydenta Grecji przez dwie kadencje, w latach 2005-2010. Polityką zajmował się przez kilka dekad, wcześniej działał w ruchu opory. Został odznaczony orderem Orła Białego. Zmarł w wieku 92 lat.

O śmierci byłego prezydenta poinformowała grecka agencja ANA. Karolos Papoulias urodził się w 1929 roku na południu Grecji, w wojskowej rodzinie. Jego imię było dość niezwykłe w tym kraju, a zawdzięczał je, jak donosi Associated Press, ojcowi chrzestnemu, który podziwiał austriackiego działacza socjalistycznego Karla Kautsky'ego. 

Więcej wiadomości ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Grecja. Zmarł Karolos Papoulias, były prezydent

W młodym wieku, w latach 1941-44, Karolos zaangażował się w ruch oporu przeciwko nazistowskiej okupacji. Po wojnie studiował prawo, zaangażował się też mocno w działalność sportową, był nawet członkiem narodowej drużyny piłki ręcznej. Na początku lat 60. osiedlił się w zachodnich Niemczech, wrócił jednak do Grecji w 1967 roku, kiedy w jego kraju zaczęła rządzić dyktatura wojskowa i zajął się walką przeciwko juncie. 

Szczepienie w Wielkiej BrytaniiWielka Brytania. Medycy będą chodzić od drzwi do drzwi i proponować szczepienia

W latach 1974-2004 zasiadał w greckim parlamencie jako przedstawiciel partii socjalistycznej PASOK, wchodził też w skład gabinetów premiera Andreasa Papandreou, zwykle na stanowiskach związanych z polityką zagraniczną. 

W 2005 roku został prezydentem, funkcja ta w Grecji ma głównie znaczenie ceremonialne. W 2010 roku, w szczycie kryzysu długu, w którym kraj był pogrążony, objął to stanowisko na drugą kadencję. 

Karolos Papoulias był odznaczony licznymi orderami zagranicznymi, w tym Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego. Ten ostatni przyznano mu w 2013 roku "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za rozwijanie polsko-greckiej współpracy". 

W spalonych samochodach znaleziono ponad 30 zwęglonych ciałZamordowani i spaleni. W Mjanmie znaleziono ponad 30 zwęglonych ciał

Więcej o: