Komisja Europejska upomina się o milion euro dziennie od Polski. "Zaczniemy wysyłać wezwania"

- Zaczniemy wysyłać regularne wezwania - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej w rozmowie z Polsat News. Na razie władze w Warszawie otrzymały list, w którym przypomniano o tym, że Polska nie wykonała wyroku TSUE i naliczane są za to kary.

W październiku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę karę finansową w wysokości 1 mln euro dziennie. Chodzi o funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W komunikacie TSUE zaznaczono, że działania są konieczne, aby uniknąć poważnej i nieodwracalnej szkody dla porządku prawnego Unii oraz wartości, na których opiera się Unia.

Jak informuje Polsat News, Komisja Europejska wysłała w środę list do władz Polski, w którym przypomniała o braku wykonania wyroku TSUE dotyczącego likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i niezapłaconych z tego tytułu grzywnach. - Zaczniemy wysyłać regularne wezwania do zapłaty - powiedział rzecznik KE Christian Wigand korespondentce stacji.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

- W piśmie ponowiliśmy naszą prośbę o informowanie o wdrożeniu takich środków. W przeciwnym razie Komisja może jedynie stwierdzić, że Polska nadal narusza postanowienie z 14 lipca i będzie wysyłać wezwania do zapłaty w regularnych odstępach czasu - powiedział dziennikarce Wigand.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i wyrok TSUE

Powstanie Izby Dyscyplinarnej było dla PiS ważnym elementem tzw. reformy wymiaru sprawiedliwości. Izba ma za zadanie rozstrzygać sprawy z zakresu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i prokuratorów oraz przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Jej członkowie zostali wybrani przez prezydenta Andrzeja Dudę na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa. W kwietniu 2020 roku TSUE uznał, że Izba nie może być uznawana za sąd w rozumieniu prawa Unii i nakazał zawieszenie jej działalności. Izba Dyscyplinarna nie jest także uznawana przez resztę Sądu Najwyższego za sąd w rozumieniu prawa krajowego.

W lipcu bieżącego roku TSUE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Polska została także zobowiązana przez europejski trybunał do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

14 lipca TK orzekł o niekonstytucyjności unijnych przepisów o wykonywaniu środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w Polsce. W połowie sierpnia polski rząd odpowiedział na zapytania Komisji Europejskiej ws. Izby Dyscyplinarnej. W oświadczeniu przekazano, że Polska będzie kontynuowała reformy wymiaru sprawiedliwości, także w obszarach odpowiedzialności sędziów. Rada Ministrów poinformowała również KE o planach likwidacji tej Izby w obecnej postaci.

Na początku września Komisja Europejska zdecydowała o zwróceniu się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji ws. środków tymczasowych z 14 lipca.

Zobacz wideo Kwiatkowski ocenia zapowiedź kolejnej reformy sądownictwa
Więcej o: