USA. Miliarder opuścił szeregi mormonów. Część fortuny oddał grupie LGBT+. "Kościół wyrządza krzywdę"

Amerykański miliarder Jeff T. Green zdecydował się oficjalnie opuścić kościół mormonów, a znaczną część swojego majątku przekazać na rzecz osób LGBT+. "Wierzę, że Kościół Mormonów utrudnił globalny postęp w zakresie praw kobiet, praw obywatelskich i równości rasowej oraz praw LGBTQ+" - napisał Green w liście do prezydenta wspólnoty.
Zobacz wideo Skąd nagła ofensywa antyludzkich projektów Kai Godek? Pytamy posłankę Monikę Rosę

Amerykański miliarder Jeff T. Green zdecydował się opuścić Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich i przekazać część swojej fortuny na rzecz grupy LGBTQ Equality Utah - donosi "The New York Times". Połowa tej sumy ma być przeznaczona na stypendia dla młodych. Mężczyzna jest uznawany za jednego z najbogatszych ludzi w stanie Utah.

Skutki tornada w KentuckyTornada w USA. "Nasze kostnice nie są wystarczająco duże" [ZDJĘCIA]

USA. Amerykański miliarder chce przeznaczyć większość majątku na rzecz osób LGBTQ+

W poniedziałek 20 grudnia Green wystosował list z rezygnacją do Russella M. Nelsona, aktualnego prezydenta mormonów. Jak przekazał w piśmie, nie był aktywny w wierze od ponad dekady, jednak zależało mu na oficjalnym odejściu ze wspólnoty, a także na usunięciu swojego nazwiska z rejestrów członkowskich. 

"Podczas gdy większość członków to dobrzy ludzie, którzy starają się postępować właściwie, wierzę, że Kościół aktywnie wyrządza krzywdę światu (...) Kościół Mormonów utrudnił globalny postęp w zakresie praw kobiet, praw obywatelskich i równości rasowej oraz praw osób LGBTQ+" - napisał miliarder, jak cytuje "The Salt Lake Tribune".

Kościół inwestował w świątynie i centra handlowe

Mężczyzna jest także zaniepokojony historią Kościoła oraz jego finansami. "Kościół wykorzystywał swoich członków, by budować świątynie, centra handlowe, hodowle bydła, finansować fundusze inwestycyjne Ensign Peak Advisors [zarządcę inwestycji Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich - red.] i własne papiery wartościowe, zamiast łagodzić ludzkie cierpienie w Kościele i poza nim" - napisał Green w liście.

W 2019 roku "The Washington Post" podawał, że wspólnota miała wprowadzić w błąd członków zwolnionego z podatku funduszu inwestycyjnego o wartości 100 miliardów dolarów.

"Poufny dokument, otrzymany przez urząd podatkowy 21 listopada [2019 r. - red.], oskarża przywódców kościelnych o wprowadzanie członków w błąd i prawdopodobnie łamanie federalnych przepisów podatkowych poprzez gromadzenie nadwyżek darowizn, zamiast wykorzystać je na działalność charytatywną. Oskarża również przywódców kościelnych o wykorzystywanie darowizn zwolnionych z podatku do wspierania dwóch przedsiębiorstw" - pisano. We wrześniu tego roku sąd federalny odrzucił jednak pozew wniesiony przez jednego z byłych członków wspólnoty, który twierdził, że darowizny były w rzeczywistości przeznaczane na cele komercyjne - czytamy w "NYT".

Więcej aktualnych wiadomości ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Główny kościół mormonów w amerykańskim Salt Lake CitySto miliardów dolarów mormonów. Donos do fiskusa w USA

Miliarder odchodzi z kościoła mormonów. Kim jest Jeff T. Green?

Jeff T. Green jest 44-letnim założycielem i dyrektorem generalnym Trade Desk - globalnej firmy zajmującej się technologią reklamową. Był też współzałożycielem AdECN, platformy, którą w 2007 roku kupił Microsoft. Jego majątek jest szacowany na około pięć miliardów dolarów. Według Forbesa Green jest 253. na liście najbogatszych Amerykanów. Green zobowiązał się przekazać ponad 90 proc. swojej fortuny przed lub po swojej śmierci.  

Więcej o: