Hiszpania. Episkopat wszczął dochodzenie ws. pedofilii. Zarzuty dotyczą ponad 250 księży

Hiszpański episkopat wszczął dochodzenie w sprawie domniemanego wykorzystywania seksualnego setek dzieci w ciągu ostatnich 80 lat. W trakcie śledztwa zajmie się zarzutami kierowanymi pod adresem ponad 250 katolickich kapłanów i świeckich pracowników instytucji kościelnych.
Zobacz wideo Terlikowski: O. Ziębie wydawało się, że załatwił sprawę

Sprawę wykorzystywania seksualnego dzieci ujawniła największa hiszpańska gazeta "El Pais". Nie publikowano w niej całości ustaleń z trzyletniego śledztwa dziennikarskiego. Korespondent przekazał natomiast papieżowi Franciszkowi na początku grudnia 385-stronicowe dossier na ten temat.

Hiszpania. "El Pais" ujawnia sprawę molestowania dzieci przez księży

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni zaznaczył w oświadczeniu, że papież otrzymał dokumentację i przekazał ją "właściwym organom, aby mogły postępować zgodnie z obowiązującym prawem kościelnym".

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Zabezpieczenie dachu zabytkowego domu w dzielnicy Remeil w BejrucieBejruckie puzzle. Mieszkańcy walczą z czasem i kryzysem, by zachować swoje domy i dziedzictwo

Jak informuje "El Pais", liczba ofiar molestowania ma wynosić co najmniej 1237, ale może wzrosnąć nawet do kilku tysięcy. Zarzuty dotyczą 31 zakonów i 31 z 70 hiszpańskich diecezji. Najstarsza sprawa pochodzi z 1942 roku, a najnowsza z roku 2018.

Hiszpański episkopat wszczyna dochodzenie

Według "El Pais", kościelne śledztwo będzie prowadzone przez hiszpański episkopat, któremu przewodniczy arcybiskup Barcelony, kardynał Juan Jose Omella. Dochodzenie ma zbadać zarzuty wykorzystywania seksualnego dzieci przez 251 księży i niektórych świeckich pracowników instytucji religijnych - podaje Reuters.

W listopadzie papież Franciszek dziękował dziennikarzom za pomoc w ujawnieniu skandali związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci przez duchownych.

Lex TVNGazeta.pl podpisuje się pod apelem TVN do prezydenta. Dołączcie do nas

Więcej o: