Holandia. Rząd wprowadza ogólnokrajowy lockdown z powodu koronawirusa

W obliczu gwałtownie rosnącego poziomu zakażeń wariantem koronawirusa omikron premier Holandii Mark Rutte ogłosił w sobotę wprowadzenie od niedzieli twardego ogólnokrajowego lockdownu.

"Holandia będzie ponownie zamknięta od jutra (niedzieli 19 grudnia - red.) - powiedział Rutte na konferencji prasowej. Podkreślił, że decyzja ta była "nieunikniona z powodu piątej fali, wywołanej przez wariant omikron, który już nas zaatakował".

Zgodnie z zasadami ogólnonarodowego lockdownu zamknięte będą wszystkie nieistotne sklepy oraz restauracje, bary, salony fryzjerskie, siłownie, kina, teatry i muzea. Gospodarstwa domowe będą mogły gościć nie więcej niż dwie osoby, także maksymalnie dwie osoby będą mogły ze sobą przebywać na zewnątrz.

Obostrzenia te będą obowiązywać do 14 stycznia. Do 9 stycznia wszystkie szkoły odbywać będą naukę zdalną.

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

Koronawirus w Holandii. Premier boi się szpitale  

"Brak działania w tej chwili prawdopodobnie doprowadziłby do trudnej do opanowania sytuacji w szpitalach, która już ograniczyła regularną opiekę, aby zrobić miejsce dla pacjentów z Covid-19" - powiedział Rutte.

Szef holenderskiego zespołu ds. zarządzania epidemią Jaap van Dissel zaznaczył, że omikron do końca roku zastąpi wariant Delta i stanie się dominujący w całym kraju. 

Omikron w Holandii. Zespół ds. pandemii: Należy wprowadzić całkowity lockdown

Wcześniej holenderski Zespół ds. Zarządzania Epidemią (OMT) zarekomendował rządowi natychmiastowe wprowadzenie całkowitego lockdownu ze względu na szybko rozprzestrzeniający się wariant koronawirusa omikron.  

W piątek okazało się, że tylko w samym Amsterdamie liczba zakażonych nową mutacją COVID-19 wzrosła w ciągu kilku dni z 2,5 proc. do 25 procent wszystkich zakażonych koronawirusem. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) przewiduje, że już w przyszłym tygodniu w stolicy omikron będzie dominować wśród wszystkich infekcji koronawirusem. Właśnie ze względu na szybkość, z jaką rozprzestrzenia się nowy wariant wirusa, eksperci z rządowego OMT zalecają pilne zamknięcie całego kraju. 

Amsterdam w czasie lockdownu (zdjęcie ilustracyjne) Omikron w Holandii. Zespół ds. pandemii: Należy wprowadzić całkowity lockdown

Więcej o: