Departament Stanu USA reaguje na "lex TVN" i zwraca się do Andrzeja Dudy. Jest też komunikat KE

- Jeśli ustawa wejdzie w życie w obecnej formie, może poważnie wpłynąć na wolność mediów oraz na klimat inwestycji zagranicznych - mówiła na piątkowej konferencji prasowej zastępczyni rzecznika Departamentu Stanu USA Jalina Porter. Głos zabrała także unijna komisarz ds. praworządności Vera Jourova. Zapowiedziała, że Komisja Europejska nie zawaha się podjąć działań w przypadku braku zgodności z prawem UE.

Sejm w piątek odrzucił uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji ustawy medialnej. Za odrzuceniem głosowało 225 posłów Prawa i Sprawiedliwości, trzech Kukiz'15 i jeden niezrzeszony - Łukasz Mejza.

Przeciwko było 212 posłów: Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Polski 2050, Porozumienia i mniejszych kół poselskich. Posłowie Konfederacji wstrzymali się od głosu.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi pochodzącymi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy między innymi stacji TVN, która należy do amerykańskiego DISCOVERY.

Zobacz wideo Zdrojewski o "lex TVN": Mamy do czynienia z nieprawdopodobnym bublem legislacyjnym

USA reagują na "lex TVN". Departament Stanu zabrał głos

Chwilę po przegłosowaniu ustawy głos zabrał charge d'affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu, który napisał na Twitterze: "Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane dzisiejszym przyjęciem ustawy medialnej przez Sejm RP. Oczekujemy, że Prezydent Duda będzie działać zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, aby wykorzystać swoje przywództwo do ochrony wolności słowa i działalności gospodarczej".

Wieczorem polskiego czasu o sprawę w czasie konferencji prasowej została zapytana rzecznika prasowego Departamentu Stanu Jalina Porter. Jak przekazała, Stany Zjednoczone "są zaniepokojone przyjęciem dziś w Polsce ustawy, która poważnie osłabi wolność mediów w tym kraju".

- Ponadto zachęcamy prezydenta Dudę do potwierdzenia jego wcześniejszych oświadczeń wspierających wolność wypowiedzi, świętość umów i wspólne wartości, które leżą u podstawy naszych relacji - powiedziała Porter.

Po ekspresowym posiedzeniu Sejm odrzucił senackie weto do Po ekspresowym posiedzeniu Sejm odrzucił senackie weto do "lex TVN".

Podkreślała, że jeśli ustawa wejdzie w życie w obecnej formie, może "poważnie wpłynąć na wolność mediów oraz na klimat inwestycji zagranicznych".

W rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną podkreśliła, że "administracja Bidena w sposób zdecydowany w centrum polityki zagranicznej umieściła prawa człowieka". - To oczywiście przekłada się na wolność wypowiedzi, wolność mediów - mówiła. Następnie Porter zadeklarowała, że "USA będą wartości te wspierać i wciąż zachęcać prezydenta Dudę, żeby robił tak samo".

Podpisz się pod apelem do prezydenta:

Podczas briefingu prasowego Departamentu Stanu o Polskę pytano trzykrotnie. Pisemne oświadczenie wydał również rzecznik Ned Price:

Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone uchwaleniem w Polsce ustawy, która podważyłaby wolność słowa, osłabiłaby wolność mediów i podważyła zaufanie inwestorów zagranicznych do ich praw własności i świętości umów. Zachęcamy prezydenta Dudę do potwierdzenia swoich wcześniejszych deklaracji o poszanowaniu wspólnych wartości demokratycznych, na których opierają się nasze relacje, oraz o zobowiązaniu do obrony konstytucyjnych zasad wolności słowa, wolności gospodarczej, praw własności i równego traktowania. Gorąco zachęcamy go do poszanowania tych norm i zobowiązań. Jeśli ustawa wejdzie w życie, poważnie wpłynie na wolność mediów i klimat inwestycji zagranicznych w Polsce.
Wolne i niezależne media wzmacniają nasze demokracje, zwiększają odporność NATO i wspierają nasze stosunki dwustronne. Oczekujemy współpracy z polskim rządem w celu realizacji naszych wspólnych priorytetów, opierających się o wartości demokratyczne i poszanowanie podstawowych wolności, w tym wolności słowa. To czas na solidarność między Sojusznikami.

Komunikat Komisji Europejskiej ws. "lex TVN"

Unijna komisarz ds. praworządności Vera Jourova zabrała w piątek wieczorem głos ws. przyjęcia przez Sejm "lex TVN". Jak podkreśliła, Polska po raz kolejny "wysyła negatywny sygnał w sprawie przestrzegania praworządności i wartości demokratycznych".

"Głosowanie ustawy medialnej wymierzonej w Grupę TVN wywiera kolejną presję na i tak już wzburzony sektor medialny w Polsce" - napisała oświadczeniu unijnej komisarz. Jourova dodała, że "pluralizm mediów i różnorodność opinii są tym, co silne demokracje doceniają, a nie zwalczają".

Parlament Europejski debatował już w przeszłości nad "lex TVN". Jak ustalił portal RMF24, teraz będzie pracować nad rezolucją. Głosowanie nad nią ma odbyć się w przyszłym miesiącu, na najbliższej sesji plenarnej.

Marek Suski"Lex TVN". Suski: No już się przyzwyczailiśmy, że będziemy siedzieć

Więcej informacji o przyjęciu "lex TVN" znajdziesz w materiałach poniżej:

Więcej o: