Kim Dzong Un świętuje 10-lecie rządów. Jak przez ten czas zmieniła się Korea Północna?

17 grudnia minęło 10 lat od momentu, kiedy Kim Dzong Un przejął władzę w Korei Północnej. Kim Dzong Il - ojciec obecnego przywódcy, zmarł na rozległy zawał serca w pociągu w 2011 roku. Jak zmieniła się od tego czasu Kora Północna?

W swoim artykule CNN analizuje rządy obecnego przywódcy Korei Północnej. Jak przypomina telewizja, Kim Dzong Un swoje pierwsze publiczne przemówienie wygłosił w kwietniu 2012 roku - w dzień stuletniej rocznicy urodzin swojego dziadka Kim Il Sunga. Jak od tamtego momentu zmieniła się Korea Północna?

Zobacz wideo Rosja: Kim Dzong Un spotkał się z Putinem

Korea Północna. 17 grudnia minęło 10 lat rządów Kim Dzong Una

Jak przypomina na swojej stronie internetowej amerykańska stacja, styl przemówienia Kim Dzong Una znacząco odbiegał od sposobu w jaki przemawiał jego ojciec. w 2013 roku młody przywódca przeprowadził swoją pierwszą próbę nuklearną. CNN opisuje zdarzenie jako "prowokacyjne działanie, interpretowane jako przesłanie Kima do świata, a zwłaszcza do USA, mówiące, że trzeba go traktować poważnie. Mniej więcej w tym samym czasie Kim ogłosił swoją  politykę 'Pyongjin', mającą na celu jednoczesne rozwijanie programu nuklearnego i ekonomii" - możemy przeczytać na portalu. W następnych latach działania Kim Dzong Una skupiły się na militarnym rozwoju kraju.

Jak podkreśla Polska Agencja Prasowa (PAP), przełom nastąpił w 2017 roku, gdy - jak donosiły państwowe media - Korea Północna przeprowadziła próbę bomby wodorowej, a także rakiety ICBM. Kim ogłosił wówczas ukończenie pracy nad "państwową siłą jądrową".

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

W czerwcu 2018 roku przywódca Korei Północnej spotkał się w Singapurze z ówczesnym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Dla wielu moment ten stanowił nadzieję na denuklearyzację Korei Północnej i podpisanie formalnego układu pokojowego po wojnie koreańskiej, która miała miejsce w latach 1950-1953. Spotkanie jednak nie przyniosło żadnych konkretnych deklaracji. Kolejne rozmowy między Kim Dzong Unem a Trumpem miały miejsce w 2019 roku w Hanoi. Strony nie doszły jednak do porozumienia ws. denuklearyzacji i szczyt został przerwany.  

Kore Północna w dobie pandemii

Jak przekazało CNN, granice Korei Północnej zostały zamknięte w związku z pandemią koronawirusa na prawie dwa lata, blokując przy tym pomoc humanitarną oraz handlową. "Według rządu Korei Południowej, Korea Północna cierpi na chroniczne niedostatki żywności w wysokości około miliona ton rocznie. Południowokoreańskie Ministerstwo Zjednoczenia powiedziało, że można zaobserwować "gwałtowny wzrost" cen niektórych produktów spożywczych, a "ogólna niestabilność dostępności żywności i innych produktów pierwszej potrzeby zwiększa się wraz z przedłużającą się sytuacją na granicy" - pisze portal. 

Więcej o: