Holandia. Polityk porównał pandemiczne obostrzenia do Holokaustu. Sąd nakazał mu usunąć wpisy

Thierry Baudet, poseł z Holandii, który przewodniczy eurosceptycznej partii Forum na rzecz Demokracji (FvD), po nakazie sądu usunął wpisy, w który przyrównał pandemiczne obostrzenia do Holokaustu. Sędzia i reprezentanci środowisk żydowskich zwracali uwagę, że posty polityka umniejszają krzywdę Żydów w czasie II wojny światowej.

Thierry Baudet stwierdził w tweecie, że niezaszczepieni przeciw COVID-19 to "nowi Żydzi", zaś ludzie, którzy nie biorą pod uwagę społecznego wykluczenia niezaszczepionych to "nowi naziści". Stanowisko polityka oburzyło osoby ocalałe z Holokaustu i środowiska żydowskie, które podjęły kroki prawne.

Zobacz wideo Czy nowe obostrzenia pomogą w walce z pandemią? Pytamy eksperta

Sąd nakazał Baudetowi usunięcie wpisów w ciągu 48 godzin od ogłoszenia wyroku. Za każdy dzień zwłoki poseł musiałby płacić grzywnę w wysokości 25 tys. euro (blisko 116 tys. zł) - poinformowało w czwartek BBC. W serii wpisów, które w listopadzie polityk zamieścił w internecie, znalazły się liczne porównania sytuacji osób niezaszczepionych przeciw COVID-19 - które mają ograniczony dostęp do miejsc publicznych - do losu ofiar nazistowskich zbrodni. W jednym z tweetów poseł pokazał zdjęcie obozu koncentracyjnego z podpisem: "Jak to możliwe, że nikt nie widzi, jak historia się powtarza?". Decyzją sądu Baudet ma od teraz zakaz publikowania podobnych grafik.

Tunel pod Ursynowem na S2Tunel pod Ursynowem otworzą za kilka dni. Odbyły się testy bezpieczeństwa

Sędzia: Twitter Baudeta to "wylęgarnia antysemityzmu"

Sędzia mówił, że twitterowe konto polityka stało się  "wylęgarnią antysemityzmu". "Przyrównanie pandemicznej polityki rządu do prześladowania Żydów - co jest zupełnie niewspółmierne - sprawia, że los Żydów jest bagatelizowany" - oświadczył sędzia, cytowany przez holenderski portal NOS.nl. "Niewpuszczenie do baru z powodu osobistego wyboru o niezaszczepieniu się, nie jest jak zabicie milionów ludzi tylko za to, kim są" - powiedział w sądzie Ronny Naftaniel z Centralnego Żydowskiego Komitetu Konsultacyjnego.

Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta IIElżbieta II odwołała przedświąteczny obiad dla rodziny z powodu omikronu

Adwokat Baudeta twierdził z kolei, że intencją posła nie było obrażenie kogokolwiek, lecz ostrzeżenie przed tym, do czego może prowadzić wykluczenie osób nieszczepionych. Thierry Baudet uznał wyrok sądu za "niezrozumiały" i "szalony". Dodał, że złoży apelację.

Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Polityk usunął jednak wpisy. "Właśnie usunąłem cztery tweety, które nakazał mi skasować sędzia. To samo zrobiłem z postami na Instagramie i Facebooku" - oznajmił. "Przykro mi, że nie mogę wyrazić tego, w co głęboko wierzę. Nie pogodziłem się z tym i z pewnością się odwołam" - zapowiedział Thierry Baudet.

Więcej o: