USA. Zabójstwo George'a Floyda. Derek Chauvin przyznał się do zarzutów

Derek Chauvin przyznał się do stawianych mu zarzutów federalnych dotyczących pogwałcenia praw obywatelskich czarnoskórego George'a Floyda. Były policjant odsiaduje wyrok ponad 22 lat więzienia za zabójstwo mężczyzny.
Zobacz wideo Protesty w USA przeciwko dyskryminacji oraz brutalności funkcjonariuszy

W czerwcu bieżącego roku sędzia z Minneapolis ogłosił wyrok ws. zabójstwa czarnoskórego George'a Floyda. Były policjant Derek Chauvin został skazany na 22 i pół roku więzienia. W środę 15 grudnia mężczyzna przyznał się także do zarzutów federalnych o pogwałcenie praw obywatelskich George'a Floyda - podaje BBC.

Chauvin przyznał się także, w oddzielnej sprawie, do pogwałcenia praw zatrzymanego przez niego 14-latka, którego uderzył latarką i przycisnął do ziemi kolanem. Wcześniej utrzymywał, że jest niewinny.

Prokuratura wnosi o 30 lat więzienia dla byłego policjanta - karę tę miałby odbywać równolegle z karą 22 i pół roku pozbawienia wolności za zabójstwo Floyda. Ostateczny wyrok w sprawie ogłosi sąd federalny w Minneapolis.

Niemcy wydalają dwóch rosyjskich dyplomatów po ogłoszeniu wyroku w sprawie zabójstwa czeczeńskiego bojownika Zelimchana Changoszwilego. Niemcy wydalają dwóch rosyjskich dyplomatów. Rosja odpowie w "adekwatny sposób"

Śmierć George'a Floyda

25 maja ubiegłego George Floyd został uduszony przez funkcjonariusza podczas interwencji policyjnej. Ówczesny funkcjonariusz Derek Chauvin klęczał mężczyźnie na szyi 8 minut i 46 sekund. Na nagraniu, które obiegło świat widać, jak Floyd mówił, aby policjant przestał. - Nie mogę oddychać! - powtarzał. Świadkowie błagali Chauvina, aby przestał. On i trzech innych funkcjonariuszy nie reagowali jednak do momentu, gdy Floyd przestał mówić.

Po śmierci Afroamerykanina w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się protesty przeciwko brutalności i rasizmowi. Szybko przekształciły się w starcia z policjantami.

W pogoń za piratami ruszyła duńska fregata Polak porwany przez piratów w Zatoce Gwinejskiej. W MSZ sztab kryzysowy

Więcej o: