Polak porwany przez piratów w Zatoce Gwinejskiej. Nieudany pościg za porywaczami, w MSZ sztab kryzysowy

Polski marynarz został porwanych przez piratów w Zatoce Gwinejskiej - informuje RMF FM. Kontenerowiec pod banderą Liberii zaatakowano w poniedziałek. W rękach piratów jest sześcioosobowa załoga. Jej stan jest nieznany.

Jak informuje RMF FM, do porwania doszło w poniedziałek w okolicach wyspy Bioko należącej do Gwinei Równikowej. Na ratunek ruszyła duńska fregata Esbern Snare, której zadaniem jest walka z piratami i ochrona przepływających statków. Za łodzią, na której znajdowali się porywacze i 6 zakładników wysłano śmigłowiec. Piratom udało się jednak zbiec na nigeryjskie wody terytorialne. 

Polski MSZ powołał zespół kryzysowy. Jest on w kontakcie z armatorem i Duńczykami. Nie wiadomo, w jakim stanie są Polak i pozostali zakładnicy.

Na stronie MSZ pojawił się komunikat podpisany przez rzecznika resortu Łukasza Jasinę. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymało informacje o uprowadzeniu członków załogi statku Tonsberg w Zatoce Gwinejskiej i potwierdza, że jedną z porwanych osób jest obywatel RP. MSZ nawiązało kontakt ze służbami dyplomatycznymi innych krajów oraz armatorem, a Minister Spraw Zagranicznych powołał międzyresortowy zespół koordynujący działania. Ze względu na charakter sprawy i kwestie bezpieczeństwa resort nie może w tej chwili udzielić bardziej szczegółowych informacji

- czytamy.

Kapitan Piotr Bodzakowski"Piraci nikogo nie wyróżniali. Byłem kapitanem, ale kazali mi jak reszcie spać na podłodze"

Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zatoka Gwinejska. Wyjątkowo niebezpieczny akwen 

Jak informuje Międzynarodowe Biuro Morskie (IMB), w 2020 roku spośród 135 marynarzy porwanych na całym świecie 130 uprowadzono w Zatoce Gwinejskiej. Dlatego ten obszar kontroluje wojsko. Fregata Esbern Snare została skierowana na misję w Zatoce Gwinejskiej w październiku br. Ma na koncie sukcesy. W listopadzie jednostce udało się wyeliminować wrogi statek na wodach na południe od Nigerii, zabijając czterech piratów i zatrzymując kolejnych czterech. 

Zobacz wideo Artur Soboń był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (15.12)
Więcej o: