Pierwszy przypadek wariantu omikron w Chinach. Zakażony pacjent jest Polakiem, przyleciał z Warszawy

Pierwszy przypadkach w Chinach kontynentalnych wykryto o turysty z Polski - podała państwowa gazeta "Global Times". Mężczyzna miał przybyć do Tiencin z Warszawy.

Początkowo podano, że zakażenie koronawirusem wykryto 9 grudnia u osoby, która przybyła do Chin z zagranicy, a badania genetyczne wykazały, że jest to wariant omikron. Obecnie zakażona osoba jest leczona w szpitalu - poinformowała państwowa telewizja CCTV. Podróżny jest obywatelem Polski, który przyleciał do Tiencin z Warszawy. Jak informuje "Global Times", po przyjeździe do Chin pacjent miał normalną temperaturę i nie deklarował żadnych objawów, ale później uzyskał dodatni wynik testu i został przewieziony do szpitala. To pierwsze zakażenie omikronem potwierdzone w Chinach kontynentalnych. Wcześniej kilka infekcji tym wariantem zgłoszono w Hongkongu, który jest specjalnym regionem administracyjnym ChRL.

Wielka Brytania i pandemia koronawirusa.Brytyjscy eksperci: bez dalszych restrykcji omikron spowoduje do 75 tys. zgonów

Jak poinformował korespondent Polskiego Radia w Pekinie Tomasza Sajewicza, zakażony omikronem Polak przyleciał do Tiencin samolotem LOT-u w czwartek.

Zwróciliśmy się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o informacje w sprawie zakażonego Polaka. Do chwili publikacji tekstu nie dostaliśmy odpowiedzi.  

Zobacz wideo Czy nowe obostrzenia pomogą w walce z pandemią? Pytamy eksperta
Więcej o: