Norwegia. Rząd wprowadza prohibicję w restauracjach. Wojsko pomoże w szczepieniach na COVID-19

Premier Norwegii Jonas Gahr Store ogłosił w poniedziałek m.in. zakaz sprzedaży alkoholu w lokalach gastronomicznych, a także skierował wojsko do pomocy przy szczepieniach przeciw COVID-19. W kraju fiordów najszybciej w Europie rośnie liczba zakażeń koronawirusem.

- Minęło sześć dni odkąd wprowadziliśmy restrykcje. Wersja omikron sprawiła, że zmieniły się zasady gry, a sytuacja jest poważna - tłumaczył Store na zwołanej wieczorem konferencji prasowej.

Zobacz wideo Janas o dzisiejszej Solidarności: Mam nadzieję, że czas uchroni od zapomnienia ludzi Solidarności

Nowe obostrzenia w Norwegii. Wojsko ma pomóc w szczepieniach

Ofiara gwałtu. Zdjęcie ilustracyjne Hiszpania. W czasie pandemii liczba gwałtów drastycznie wzrosła

W pakiecie nowych obostrzeń, które mają wejść w życie od środy do 20, 50 lub 100 zmniejszono limit zgromadzeń publicznych, w zależności od ich charakteru. W prywatnym domu można będzie przyjąć nie więcej niż 10 gości, a w okresie świąt do 20. Zalecono unikanie środków transportu publicznego, a także pracę z domu. Zwiększono liczbę miejsc, w których jest wymóg noszenia maseczek.

Premier Store zapowiedział skrócenie do 4,5 miesiąca czasu między drugim a trzecim szczepieniem przeciw COVID-19, a także umożliwienie podania dawki przypominającej wszystkim Norwegom powyżej 45 lat do połowy stycznia. W akcji szczepień ma pomóc wojsko oraz apteki.

Jak podał nadawca publiczny NRK, Norwegia poza małymi krajami, Andorą, Wyspami Owczymi oraz San Marino, notuje najwyższy przyrost zakażeń.

Czarnek przeciwko obowiązkowym szczepieniom. Czarnek przeciwko obowiązkowym szczepieniom. "Trzeba zrozumieć"

W ubiegłym tygodniu przez cztery dni rejestrowano rekordowe wzrosty zakażeń; w piątek wykryto 5,4 tys. infekcji. Średnia dwutygodniowa zakażeń na 100 tys. mieszkańców wzrosła z 690 do 934.

W ciągu tygodnia liczba potwierdzonych przypadków wariantu omikron wzrosła z 293 do 958 i według norweskich epidemiologów wkrótce będzie dominować.

---

(PAP)

zys/ fit/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: