KE: dodatkowe 30 mln euro dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego

Dodatkowe 30 mln euro otrzyma z unijnego budżetu białoruskie społeczeństwo obywatelskie. Poinformowała o tym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po spotkaniu w Brukseli z przedstawicielami białoruskiej opozycji. Rozmawiali oni także z przewodniczącym Rady Europejskiej, szefem unijnej dyplomacji oraz ministrami spraw zagranicznych 27 krajów.
Zwiększamy wsparcie o 30 milionów euro dla młodzieży, niezależnych mediów, małych i średnich przedsiębiorstw na uchodźstwie oraz przedstawicieli świata kultury

- napisała na Twitterze szefowa Komisji Europejskiej.

Zobacz wideo Łatuszka: Wojsko białoruskie pracuje z armią rosyjską na terenie Białorusi

Do tej pory, od sierpnia ubiegłego roku, czyli sfałszowanych wyborów prezydenckich na BIałorusi Unia Europejska przekazała 33 miliony euro.

KE: Dodatkowe wsparcie finansowe dla białoruskiej opozycji

Deklaracje wsparcia oraz pociągnięcia do odpowiedzialności reżimu prezydenta Alaksandra Łukaszenki przekazali też przewodniczący Rady Europejskiej i szef unijnej dyplomacji. "Wspieramy demokratyczną Białoruś i domagamy się zwolnienia ponad 900 więźniów politycznych. Jedność i solidarność Unii Europejskiej jest niezachwiana" - napisał na Twitterze Charles Michel.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zapewnił z kolei, że Wspólnota będzie mobilizowała społeczność międzynarodową nagłaśniając łamanie praw człowieka na Białorusi i wspierając białoruski naród.

Więcej o: