USA. Przynajmniej 30 tornad w sześciu stanach. Zginąć mogło ponad 70 osób

Silne tornada zrównały z ziemią setki domów i innych budynków w Stanach Zjednoczonych, siejąc zniszczenie przede wszystkim w stanie Kentucky. Początkowo władze mówiły, że zginąć mogło 50 osób. Teraz szacunki wzrosły do 70, a ofiar może być ponad sto.
Zobacz wideo Wiadomości Ogromne zniszczenia w Czechach na Morawach po przejściu burz

W wyniku gwałtownego załamania pogody przez środkowe amerykańskie stany przeszło ponad 30 tornad. Zanotowano je w Alabamie, Arkansas, Tennessee, Illinois, Missouri i Kentucky - w tym ostatnim stanie sytuacja jest najbardziej dramatyczna. Tornada pozostawiły za sobą poważne zniszczenia - zburzone domy, poprzewracane auta i połamane drzewa. Władze obawiają się także, że zginęło wielu ludzi. 

Więcej wiadomości ze świata na stronie głównej Gazeta.pl. 

Stany Zjednoczone. Śmiertelne tornada

Podczas sobotniej konferencji prasowej gubernator Kentucky Andy Beshear powiedział, że w jego stan w nocy z piątku na sobotę uderzyły przynajmniej cztery tornada. Główne przeszło ponad 360 km. Mówił też, że szacowana wcześniej liczba ofiar śmiertelnych niestety szybko się zdezaktualizowała. 

"Poziom zniszczeń nie przypomina niczego, co kiedykolwiek widziałem" - powiedział Beshear. "Byliśmy prawie pewni, że stracimy ponad 50 mieszkańców, teraz jestem pewien, że ta liczba będzie powyżej 70. Może w rzeczywistości przekroczyć 100" - mówił. Jego zdaniem, to będzie najtragiczniejszy system tornad w historii stanu.

Do największej tragedii doszło w miasteczku Mayfield w Kentucky, gdzie tornado uderzyło w fabrykę świec i to stamtąd może pochodzić większość ofiar śmiertelnych. Zabici są także w Illinois, Tennessee i Arkansas. W stanach, przez które przeszły tornada, w prawie 300 tysiącach domów nie ma prądu.

W Edwardsville runął dach magazynu Amazona. Wewnątrz budynku przebywało wtedy około 50 osób. Na razie potwierdzono śmierć dwóch. 

Runął dach w magazynie Amazona w USA.Tornada w USA. Runął dach magazynu Amazona. Pod gruzami dużo osób

Prezydent USA Joe Biden o pomocy

Prezydent Biden poinformował, że został zapoznany z sytuacją po przejściu niszczycielskich tornad w środkowych stanach USA. "Strata bliskich w tego rodzaju burzach jest niewyobrażalną tragedią. Współpracujemy z gubernatorami, by mieli wszystko, czego potrzebują w akcji poszukiwania ofiar i usuwania zniszczeń" - napisał prezydent na Twitterze.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki zapowiedziała, że rząd federalny udzieli wszelkiej pomocy władzom lokalnym i stanowym. "Jesteśmy zrozpaczeni rozmiarem zniszczeń" - dodała Psaki.

Dr Mateusz Taszarek. Z prawej strony wysokoopadowa superkomórka burzowa z 22 maja 2020 roku w rejonie Burkburnett (Teksas, USA). Burza wygenerowała opady gradu wielkości grejfrutów (średnica ~15 cm).Łowca burz w USA: zmiany klimatu dorzucają niepewność, ale burze mogą być częstsze

Więcej o: