Watykan. Zapalono lampki na 113-letnim świerku. Jest też szopka nawiązująca do historii Peru [ZDJĘCIA]

Na choince w Watykanie w piątek 10 grudnia zapalono świąteczne lampki. Bożonarodzeniowe drzewko ma 28-metrów wysokości i pochodzi z Andalo. Na Placu Świętego Piotra stanęła również szopka, która nawiązuje do momentu odzyskania przez Peru niepodległości.

Choinka razem z szopką znajdują się w Watykanie na Placu Świętego Piotra. W tym roku zapaleniu świątecznych lampek, zamiast śniegu towarzyszyły krople deszczu. Z powodu pogody uroczysta inauguracja świątecznej instalacji przeniosła się do watykańskiej Auli Pawła VI. 

Zobacz wideo Przepisy na pyszne ciasta bożonarodzeniowe - zebrę i piernik

Watykan. Świąteczne drzewko ma 28-metrów i ponad 110 lat

Świerk, który stanął na Placu Świętego Piotra ma aż 28 metrów wysokości i aż 113 lat. Świąteczne drzewko zostało przywiezione z miejscowości Andalo w Dolomitach. Gmina należy do Rezerwatu Przyrody Adamello Brenta i jak podaje serwis Vatican News, obszar ten jest otoczony wiekowymi lasami iglastymi oraz liściastymi. "Mieszkańcy Andalo, skąd pochodzi świerk, to ludzie słynący z pracowitości. W miejscowym dialekcie istnieje powiedzenie: 'Ntant che pòlsest va a tagliar su legna' (Gdy odpoczywasz, porąb trochę drewna), które oddaje ich charakter" - możemy przeczytać na portalu. 

Więcej wiadomości z Watykanu przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Boże Narodzenie 2021. Świąteczna szopka w Watykanie nawiązuje do kultury peruwiańskiej

Szopka nawiązuje natomiast do historycznego momentu odzyskania przez Peru niepodległości i upamiętnia jego 200. rocznicę. Figurki są ubrane w tradycyjne stroje andyjskich ludów, a dary, które niosą Trzej Królowie, nawiązują do peruwiańskiej kuchni regionalnej.

"Trzej Królowie niosą dary w postaci typowych dla regionu potraw, takich jak ziemniaki, ryż peruwiański, kiwicha, czyli słynne zioło inków i canihua, roślina mająca niezwykłe walory zdrowotne. Towarzyszą im lamy niosące na grzbietach peruwiańską flagę" - relacjonuje watykański serwis informacyjny. 

Więcej o: