Co dalej z pieniędzmi z KPO? Macron o możliwym końcu sporu Polski z KE. "Za kilka tygodni, miesięcy"

Emmanuel Macron przekazał, że spór między Polską a Unią Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy może zostać rozwiązany w ciągu "kilku tygodni, miesięcy". Prezydent Francji zwrócił uwagę, że polskie władze zapowiedziały likwidację Izby Dyscyplinarnej. Z kolei rozmówcy dziennikarki RMF FM w Komisji Europejskiej zwracają uwagę, że te zapewnienia nie zostały "przekute" w konkretne działania.

O sytuacji z polskim KPO Emmanuel Macron mówił podczas konferencji prasowej poświęconej półrocznemu przewodnictwu Francji w Unii Europejskiej. Rozpocznie się ono 1 stycznia. Francuski prezydent zapytany o wstrzymanie przez Komisję Europejską środków z KPO stwierdził, że chodzi o "kryterium niezależności sądownictwa" (cytaty za RMF FM). 

Zobacz wideo Czy chce Pan być znowu premierem? Tusk: Mogę, ale nie muszę być

Komisja Europejska blokuje KPO. Emmanuel Macron: Kwestia miesięcy, tygodni

Jak dodał, w ostatnich miesiącach trwają rozmowy między KE a Polską ws. Izby Dyscyplinarnej, a także pozbawienia stanowisk niektórych sędziów. - Sądzę, że ta sprawa (...) może zostać rozstrzygnięta w najbliższych tygodniach, miesiącach - dodał. 

Prezydent podkreślił przy tym, że nie może powiedzieć, że problem na pewno uda się rozwiązać.  -Pozostajemy czujni i najbliższe tygodnie pokażą nam, czy sprawa posuwa się do przodu, czy nie - stwierdził. - W wyniku spotkań kanclerz Niemiec, moich, przewodniczącej KE i szefa Rady Europejskiej został zrobiony postęp wraz ze zobowiązaniem się Polski do likwidacji Izby Dyscyplinarnej i przywrócenia sędziów - dodał.

Zbigniew Ziobro i Andrzej Duda"Fakty" TVN: Duda "stawia się" ws. reformy sądownictwa. Brak konsultacji

Tymczasem RMF FM - powołując się na ustalenia swojej korespondentki - podkreśla, że urzędnicy KE zwracają uwagę, iż polski rząd nie "przekuł" zobowiązań na konkrety. 

Macron zapowiedział, że będzie szukał kompromisu w tych sprawach. Dodał jednocześnie, że kwestie unijnych wartości są "nienegocjowane". 

KE wciąż nie zaakceptowała Krajowego Planu Odbudowy Polski, a na początku września oficjalnie wstrzymała jego analizę. Zaakceptowanie go jest niezbędne do wypłacenia pieniędzy z Funduszu Odbudowy. - Kwestionowanie wyższości prawa europejskiego nad krajowym jest powodem wstrzymania akceptacji Krajowego Planu Odbudowy Polski - przekazał wówczas Paolo Gentiloni, komisarz UE ds. gospodarczych.

Mateusz MorawieckiPremier pytany o KPO. "Który Donald Tusk jest prawdziwy?"

Więcej o: