Biden rozmawiał z przywódcami B9. Obiecał "dodatkowe możliwości militarne". "Nic o was bez was"

"Dodatkowe możliwości militarne" we wschodniej flance NATO obiecał przywódcom państw Bukareszteńskiej Dziewiątki Joe Biden. Zapewnił także, że będą oni mieli udział w decyzjach dotyczących tego regionu - przekazała doradczyni prezydenta Litwy Asta Skaisgiryte.
Zobacz wideo Czy chce Pan być znowu premierem? Tusk: Mogę, ale nie muszę być

W czwartek Joe Biden rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim, a następnie z przywódcami Bukaresztańskiej Dziewiątki. Grupa ta skupia dziewięć państw wschodniej flanki NATO. Oprócz Polski należą do niej Bułgaria, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Rumunia i Słowacja. "Przywódcy dyskutowali o destabilizującym gromadzeniu przez Rosję wojsk wzdłuż granicy z Ukrainą i potrzebie jednomyślności, gotowości i zdecydowania NATO w celu wspólnej obrony sojuszniczej" - napisano w komunikacie.

Biały Dom zwrócił uwagę, że prezydent Biden zadeklarował, że będzie konsultował i koordynował ze wszystkimi transatlantyckimi sojusznikami i partnerami działania zmierzające do deeskalacji obecnego kryzysu poprzez "odstraszanie, zdolności obronne oraz dialog".

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Wypadek ciężarówki w MeksykuTragiczny wypadek w Meksyku. Nie żyją 54 osoby, ponad setka rannych

Biden: Nic o was bez was

Doradczyni prezydenta Litwy Asta Skaisgiryte przekazała dziennikarzom, że Biden zapewnił sojuszników, że nic nie zostanie uzgodnione z Rosją w sprawie regionu za ich plecami - podaje Reuters. - Biden powiedział: nic o was bez was - podkreśliła Saisgiryte. - Powiedział też, że możliwe są dodatkowe elementy zapewniające zabezpieczenie dla tych krajów oraz dodatkowe możliwości militarne - dodała.

Doradczyni prezydenta Litwy przekazała również, że Biden stwierdził, iż "Ukraina jest suwerennym państwem, które musi zadecydować o swojej przyszłości". Amerykański prezydent ostrzegł też Władimira Putina "przed bardzo poważnymi konsekwencjami, skoordynowanymi z europejskimi partnerami".

Podczas rozmowy z Wołodymyrem Zełenskim Joe Biden zapewnił, że żadne decyzje ani dyskusje dotyczące Ukrainy nie będą zapadać bez udziału Ukrainy. Równocześnie wysoki rangą przedstawiciel administracji powiedział podczas telekonferencji z dziennikarzami, że rozmawiając we wtorek z Władimirem Putinem, prezydent Biden nie poszedł na żadne ustępstwa.

Władimir PutinUkraina: Rosja odrzuciła propozycję ws. nowego rozejmu. "Zmyślone preteksty"

Więcej o: