Włochy. Dwie przyjaciółki nie chciały się zaszczepić. Zmarły na COVID-19

We Włoszech zmarły dwie przyjaciółki, które nie zdecydowały się na szczepienie przeciwko koronawirusowi. Kobiety od kilku lat razem mieszkały w jednym mieszkaniu i w podobnym czasie trafiły do szpitala.

"Corriere della Sera" opisało historię dwóch przyjaciółek, które zadeklarowały, że nie przyjmą szczepionki przeciwko COVID-19, a następnie zmarły w wyniku ciężkich powikłań po zakażeniu koronawirusem. 71-letnia Francesca Conte i jej 54-letnia przyjaciółka Cinzia Imparto od kilku lat mieszkały w jednym mieszkaniu.

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

Włochy. Niezaszczepione przyjaciółki zmarły po zakażeniu koronawiursem

71-latka traktowała znajomą jak swoją córkę. Dzięki wspólnemu mieszkaniu kobietom udało się znacząco obniżyć wydatki na rachunki - dodała w rozmowie z włoskim dziennikiem Angelita Conte, córka Franceski.

Francesca i Cinzia nie były zaszczepione i obie zdecydowanie deklarowały, że nigdy nie przyjmą szczepionki. W pewnym momencie obie kobiety zakaziły się koronawirusem. Pierwsza pod respirator trafiła 71-latka, która zmarła 22 listopada. 54-letnia przyjaciółka również trafiła na oddział intensywnej opieki medycznej szpitala, na którym zmarła 3 grudnia.

Córka 71-latki dodaje, że również nie zaszczepiła się na koronawirusa, chociaż jej stanowisko nie było tak zdecydowane, jak matki. Kobieta przyznała, że miała wątpliwości, żeby przyjąć szczepionkę. - Ale ból po jej śmierci jest tak wielki, że sama idę się zaszczepić. Już zarezerwowałam sobie termin na przyszły tydzień - dodaje Angelita.

Więcej o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Protesty w AustriiFala protestów w Europie. W Holandii zamieszki na ulicach kilku miast [ZDJĘCIA]

Koronawirus we Włoszech. Liczba zgonów utrzymuje się na niskim poziomie od czerwca

W środę 8 grudnia we Włoszech stwierdzono 17 946 przypadków zakażenia koronawirusem. Średnia z siedmiu dni plasuje się w okolicach 15-16 tys. przypadków. Mimo dużej liczby zakażeń, ostatniej doby zmarło 86 osób. Ostatnio wyższy wynik odnotowano 1 czerwca (wówczas zmarło 96 osób). We Włoszech dwie dawki szczepionki przyjęło już 85 proc. mieszkańców powyżej 12. roku życia.

W ciągu dwóch tygodni w kraju tym o 32 proc. wzrosła liczba osób niezaszczepionych na OIOM-ach. Raport krajowej federacji placówek medycznych i szpitalnych podaje, że żaden z obecnie ciężko chorych na COVID-19 nie został zaszczepiony w ciągu ostatnich czterech miesięcy. Może to oznaczać, że skuteczność szczepionek obniża się po około pięciu miesiącach od ostatniej dawki.

Tatry (zdjęcie ilustracyjne)Zagraniczne portale o polskich przepisach covidowych. "Inny świat"

Więcej o: