Chile. Małżeństwa jednopłciowe będą mogły adoptować dzieci. "Historyczny dzień" [ZDJĘCIA]

Obie izby chilijskiego parlamentu zagłosowały we wtorek za zatwierdzeniem ustawy o równości małżeństw, która obejmuje również zgodę na adopcję dzieci przez pary tej samej płci - poinformowała w środę agencja Associated Press.

Inicjatywę zatwierdził najpierw chilijski Senat - stosunkiem głosów 21-8, a wkrótce potem Izba Deputowanych - 82 głosami za przy 20 głosach przeciw. Ustawa zostanie teraz podpisana przez prezydenta Chile Sebastiána Piñerę, który już wcześniej, w styczniu 2020 r. wyraził swoje poparcie dla niej. Decyzja głowy państwa była o tyle zaskakująca, że wcześniej Piñera twardo twierdził, iż małżeństwo powinno być zawierane tylko między kobietą i mężczyzną. Agencja AP zwraca uwagę, że przed deklaracją prezydenta propozycja zmiany tkwiła w Senacie przez cztery lata.

Zobacz wideo Uzgodnienie płci w Polsce. Bodnar: Politycy mają wyrzut sumienia

Ostatecznie Senat Chile poparł równość małżeńską 21 lipca br., a Izba Deputowanych - 23 listopada, ale zmiany wprowadzone przez izbę niższą wymagały jeszcze czasu na wypracowanie wspólnego stanowiska i kształtu ustawy. Wejdzie ona w życie 90 dni po opublikowaniu jej w dzienniku ustaw.

Chile uznało tęczowe rodziny. "Mamy dziś historyczny dzień"

Ustawa zakłada nie tylko możliwość zawarcia nowych małżeństw przez pary jednopłciowe - uznanie prawne zyskują też małżeństwa osób LGBT, które pobrały się za granicą. Zmianie ulega również definicja małżeństwa, która nie będzie już, jak dotychczas, "związkiem kobiety i mężczyzny", lecz "związkiem między dwojgiem ludzi". Centrolewicowa senatorka Yasna Provoste zaznaczyła, że "uznanie prawa do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny powinno przysługiwać wszystkim ludziom, bez rozróżnienia płci". Małżeństwa homoseksualne będą mogły także adoptować dzieci.

Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Mamy dziś historyczny dzień: nasz kraj zatwierdził małżeństwa osób tej samej płci, co jest kolejnym krokiem naprzód ku sprawiedliwości i równości, bo uznano, że miłość jest miłością - powiedziała po głosowaniu ministerka rozwoju społecznego Karla Rubilar, cytowana przez agencję Reutera.

- To powód do świętowania dla całego chilijskiego społeczeństwa - stwierdziła z kolei Isabel Amor, dyrektorka wykonawcza walczącej o równość grupy Iguales. - Osoby będące w związkach jednopłciowych będą mogły się pobrać, a ponadto setki dzieci i nastolatków zyskają w końcu uznanie dla swoich dwóch matek lub dwóch ojców - podkreśliła.

Więcej o: