Olaf Scholz ma przyjechać do Polski w niedzielę. To drugi cel podróży nowego kanclerza Niemiec

Jak udało się dowiedzieć dziennikowi "Rzeczpospolita", nowy kanclerz Niemiec ma już w najbliższą niedzielę odwiedzić Polskę. Początkowo wahano się, czy jest to dobry kierunek na drugie spotkanie, w związku z nieprzyjaznymi gestami ze strony polskich władz.

Przyjazd do Polski Scholza jest znakiem, że próbuje stworzyć dobre relacje z polskimi politykami. Dwa dni wcześniej - w piątek - do Warszawy przyleci szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock. 

Zobacz wideo Niemcy przyśpieszają odchodzenie od węgla. W jakim świetle to stawia Polskę?

Nowy kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, ma pojawić się w Warszawie w niedzielę

Polityk SPD poinformował, że swoją pierwszą wizytę zagraniczną w roli kanclerza złoży w Paryżu. Z kolei "Rzeczpospolita" ustaliła, że kolejnym krajem, który ma odwiedzić nowy kanclerz Olaf Scholz, jest właśnie Polska.

Szef niemieckiego rządu miałby pojawić się w Warszawie w niedzielę. Zanim podjęto decyzję o przylocie nowego kanclerza, zastanawiano się, czy Polska powinna być celem podróży, podobno wahano się ze względu na nieprzychylne gesty ze strony polskich rządzących. Aby nie zaogniać sytuacji, Scholz zdecydował, że pojawi się w Warszawie

Niemcy. Pożegnanie Angeli Merkel ze stanowiska kanclerzaWielki Capstrzyk na pożegnanie Angeli Merkel. "Czuję wdzięczność" [ZDJĘCIA]

Olaf Scholz zostanie kanclerzem Niemiec

W środę, podczas posiedzenia Bundestagu, Olaf Scholz zostanie wybrany na nowego kanclerza Niemiec. Tym samym domyka się etap 16-letnich rządów Angeli Merkel, która przechodzi na polityczną emeryturę.

Wybór Olafa Scholza na kanclerza wymaga zgody większości członków Bundestagu. Partie koalicyjne SPD, FDP i Zieloni mają w swoich ławach 416 posłów. To oznacza, że desygnowany szef rządu federalnego mógłby sobie pozwolić nawet na 47 partyjnych głosów sprzeciwu.

Przeczytaj więcej podobnych informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Olaf Scholz, kandydat na kanclerza, przywódca FDP Christian Lindner, Robert Habeck, przywódca federalny BÜNDNIS 90/DIE GRÜNEN podtrzymują porozumienie koalicyjne przy podpisaniu umowy koalicyjnej między SPD, Zielonymi i FDP w celu utworzenia rządu federalnegoNiemcy. W umowie koalicyjnej dwukotnie wspomniano o Polsce

Po ogłoszeniu wyniku głosowania Olaf Scholz i jego ministrowie przyjmą w Zamku Bellevue akt mianowania z rąk prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. Następnie nowy rząd zostanie zaprzysiężony w parlamencie. To jednak jeszcze nie koniec. Po akcie zaprzysiężenia Olaf Scholz spotka się z Angelą Merkel. W Kancelarii Federalnej jego poprzedniczka przekaże mu oficjalnie władzę.

Więcej o: