Joe Biden i Władimir Putin rozmawiali on-line ponad dwie godziny [ZDJĘCIA]

Ponad dwie godziny trwała wideo rozmowa prezydentów Rosji i Stanów Zjednoczonych. Władimir Putin i Joe Biden korzystali z zamkniętej, specjalnie chronionej linii radiowo-telewizyjnej.

Prezydent Rosji znajdował się w swojej rezydencji w Soczi, a prezydent Stanów Zjednoczonych w Białym Domu w Waszyngtonie.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dziennikarzom pokazano tylko pierwsze kadry spotkania. Przed jego rozpoczęciem Moskwa zapowiadała, że oprócz dwustronnych stosunków rosyjsko - amerykańskich, Władimir Putin będzie chciał poruszyć kwestię rozszerzania NATO wzdłuż granic Rosji. Natomiast w Waszyngtonie zapowiedziano, że Joe Biden chce podjąć temat możliwej agresji Rosji na Ukrainę. 

Około godz. 20 naszego czasu o przebiegu szczytu ma poinformować doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. 

Korespondent TVN w Waszyngtonie Marcin Wrona ujawnił, że rozmowa odbywała się przez specjalne szyfrowane łącze wideo z tzw. situation room. - To jest ten pokój narad wojennych, który jest ściśle izolowany. Tam wstęp mają tylko najbliżsi doradcy prezydenta Joe Bidena - mówił Wrona na antenie TVN24 jeszcze przed rozpoczęciem spotkania.

Zobacz wideo Gen. Bieniek: Zagarnięcie Krymu i stworzenie pseudorepublik kosztuje Rosję bardzo dużo

Joe Biden i Władimir Putin spotkali się w Genewie

Rosyjskie agencje podkreślają, że było to drugi szczyt prezydentów Rosji i Stanów Zjednoczonych w tym roku. W czerwcu Władimir Putin i Joe Biden osobiście spotkali się w Genewie.

Agencja Interfax napisała, że na podstawie opublikowanych kadrów można wnioskować, iż prezydenci rozmawiali bezpośrednio między sobą, bez obecności większej grupy osób.

Wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że w trakcie rozmowy prezydentów, rosyjscy ministrowie i szefowie innych ważnych urzędów oraz instytucji będą w kontakcie z Władimirem Putinem.

Więcej o: