Wideokonferencja Biden-Putin. "Rozmowa odbywa się przez specjalne szyfrowane łącze wideo"

Po godz. 16:00 we wtorek rozpoczęła się wideokonferencja między prezydentami Rosji i Stanów Zjednoczonych. Jak informował Kreml przed spotkaniem, Władimir Putin zamierza poruszyć kwestię rozszerzania obecności NATO wzdłuż granic Federacji Rosyjskiej. Natomiast według Białego Domu, Joe Biden ma przede wszystkim rozmawiać o powstrzymaniu ewentualnej agresji Moskwy na Ukrainę.

Służby prasowe Kremla podały, że w pierwszej kolejności prezydenci Rosji i Stanów Zjednoczonych omówią kwestię bieżących, dwustronnych stosunków. Następnie przedstawią stanowiska dotyczące najważniejszych tematów międzynarodowych. Władimir Putin chce, aby NATO przestało rozszerzać swoją obecność wojskową i polityczną w pobliżu granic Rosji.

Wcześniej rosyjski przywódca podkreślił, że powinny zostać w tej sprawie podpisane odpowiednie dokumenty, ponieważ ustne zobowiązania nie są respektowane.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Presja na Ukrainę to element gry PutinaO co gra Putin. Grozi wojną, ale chodzi o co innego

USA zaniepokojone sytuacją wokół Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden zamierza rozmawiać o obawach dotyczących potencjalnej agresji rosyjskiej na Ukrainę. W ostatnich dniach Waszyngton wyrażał zaniepokojenie doniesieniami o tysiącach rosyjskich żołnierzy gromadzących się przy ukraińskiej granicy i ostrzegał, że Stany Zjednoczone nie pozostaną bierne wobec ewentualnego konfliktu zbrojnego.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że nie zaplanowano transmisji rozmów. Zostaną jedynie pokazane pierwsze minuty spotkania. Kremlowski rzecznik nie wykluczył, że po zakończeniu rozmów może zostać zorganizowana konferencja prasowa obu prezydentów.

Zobacz wideo Gen. Bieniek: Zagarnięcie Krymu i stworzenie pseudorepublik kosztuje Rosję bardzo dużo

Korespondent TVN: W Białym Domu rozmowa odbywa się w pokoju narad wojennych, specjalne szyfrowane łącze 

Korespondent TVN w Waszyngtonie Marcin Wrona ujawnił kilka technicznych szczegółów dotyczących wideokonferencji. - Rozmowa odbywa się przez specjalne szyfrowane łącze wideo z tzw. situation room. To jest ten pokój narad wojennych, który jest ściśle izolowany. Tam wstęp mają tylko najbliżsi doradcy prezydenta Joe Bidena - mówił Wrona na antenie TVN24.

- Nie została wpuszczona ani jedna kamera, ani jeden aparat fotograficzny - dodał korespondent. Rozmowy mają potrwać ok. 2 godzin. 

Jarosław Kaczyński i Mateusz MorawieckiInflacja dopieka PiS-owi. "Jeśli przegramy wybory, to przez ceny"

Więcej o: