Ukraińskie Ministerstwo Obrony: Rosja wysyła snajperów i czołgi w okolice Donbasu

Dowództwo rosyjskich sił okupacyjnych zwiększa liczbę ciężkiego uzbrojenia i snajperów w pobliżu linii frontu w Donbasie, którzy mają prowokować ukraińskich żołnierzy, a także prowadzi ćwiczenia szkolące najemników - poinformowało we wtorek ukraińskie Ministerstwo Obrony.
Zobacz wideo Rosyjskie wojsko u granic Ukrainy. Ociepa: Jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze

"Federacja Rosyjska kontynuuje działania mające zapobiec stabilizacji w Donbasie. W tym celu dowództwo grupy operacyjnej rosyjskich sił okupacyjnych wzmacnia jednostki na linii frontu dodatkowymi 122-milimetrowymi działami samobieżnymi, czołgami i bojowymi wozami piechoty" - przekazało we wtorek 7 grudnia Ministerstwo Obrony Ukrainy, powołując się na informacje, które ma ukraiński Główny Zarząd Wywiadu, w oświadczeniu cytowanym przez Ukrinform. W komunikacie dodano, że "przeciwnik zwiększył liczbę sił snajperskich gotowych do zadania strat składowi osobowemu Ukrainy, zniszczenia kamer i prowokowania ognia w odpowiedzi".

Zwiększoną liczebność rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą widać wyraźnie na zdjęciach satelitarnych, które w ubiegłą niedzielę wykonała firma Maxar. Na granicy rosyjsko-ukraińskiej ma przebywać ok. 175 tys. żołnierzy z Rosji.

Niemcy. Pożegnanie Angeli Merkel ze stanowiska kanclerzaWielki Capstrzyk na pożegnanie Angeli Merkel. "Czuję wdzięczność" [ZDJĘCIA]

W środę Putin porozmawia z Bidenem. Trwają ostatnie przygotowania

Tymczasem na Kremlu trwają ostatnie przygotowania do środowej rozmowy Władimira Putina z Joe Bidenem. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom, że Moskwa jest nastawiona na dialog z Waszyngtonem.

Wideokonferencja ma się rozpocząć o 18 czasu moskiewskiego, czyli o 16 czasu polskiego. Do rozmowy Władimira Putina z Joe Bidenem wykorzystana zostanie linia radiowo-telewizyjna, która bezpośrednio łączy Kreml z Białym Domem. Specjalna, zabezpieczona przed ingerencją z zewnątrz linia została uruchomiona wiele lat temu, ale dopiero dziś zostanie użyta po raz pierwszy. Do tej pory jedynie rosyjskie i amerykańskie służby techniczne kontrolowały jej sprawność, utrzymując ją w stałej gotowości.

Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Joe BidenRozmowa Biden-Putin będzie szyfrowana. "Rosja powinna wycofać wojska"

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom, że Putin chce oprócz stosunków dwustronnych poruszyć w trakcie rozmowy kwestię rozszerzania NATO wzdłuż granic Rosji. Natomiast Biden ma postawić w rozmowach na zapobieżenie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Według doradcy Kremla - Jurija Uszakowa - przywódcy Rosji i Stanów Zjednoczonych omówią także sytuację wokół konfliktu w Afganistanie i irańskiego programu jądrowego.

Więcej o: