Władimir Putin w Indiach. To druga zagraniczna wizyta od wybuchu pandemii. Resort o "przełomowej" umowie

Władimir Putin spotkał się w poniedziałek z premierem Indii Narendrą Modim. Podczas wizyty rosyjskiego prezydenta w Delhi podpisano szereg umów handlowych i zbrojeniowych. - Postrzegamy Indie jako wielką potęgę i przyjazny naród. Stosunki pomiędzy naszymi krajami się rozwijają - powiedział Władimir Putin.

Bezpośrednio przed spotkaniem Władimira Putina z Narendrą Modim podpisana została umowa na produkcję 600 tys. sztuk karabinków AK-203. Mają one powstać w indyjskiej fabryce. W rozmowach na ten temat uczestniczyli ministrowie obrony Rosji i Indii - Siergiej Szojgu i Rajnath Singh, a także spraw zagranicznych - Siergiej Ławrow i Subrahmanyam Jaishankar.

Zobacz wideo Co jest największym problemem PiS? Prof. Marciniak: Zdecydowanie inflacja

Władimir Putin w Indiach. Druga wizyta od wybuchu pandemii

W krótkim oświadczeniu w mediach społecznościowych Singh podkreślił, że "Indie głęboko doceniają silne wsparcie Rosji". Jak podaje AP, indyjski resort określił umowę jako "przełomową", dzięki której lokalne karabiny zostaną zastąpione nowoczesną bronią.  

Joe BidenRozmowa Biden-Putin będzie szyfrowana. "Rosja powinna wycofać wojska"

- Postrzegamy Indie jako wielką potęgę, przyjazny naród i sprawdzony przez czas przyjaciel. Stosunki między naszymi krajami rozwijają się - mówił podczas wizyty w Indiach Władimir Putin. Media zauważają, że to druga zagraniczna wizyta rosyjskiego prezydenta od wybuchu pandemii COVID-19.

Oba kraje podpisały porozumienie o przedłużeniu współpracy w zakresie technologii wojskowych na kolejną dekadę. Zgodnie z już obowiązującą umową Indie i Rosja wyznaczyły sobie cel 30 mld dolarów do 2025 roku w dwustronnym handlu. 

AP podkreśla, że Indie próbują "nawigować w stosunkach obronnych z Rosją, zacieśniając jednocześnie więzi militarne ze Stanami Zjednoczonymi". Według agencji Indie uważają USA za kluczowego sojusznika sprzeciwiającego się chińskiej polityce. Media zwracają uwagę na spór militarny między Chinami a Indiami wzdłuż granicy we wschodniej części regionu Ladakh.

Zdjęcia z granicy rosyjsko-ukraińskiej, 5 grudnia 2021 r.Coraz więcej rosyjskiego wojska na granicy z Ukrainą. Nowe zdjęcia satelitarne

Więcej o: