Brazylia. Dochodzenie ws. prezydenta Bolsonaro. Wiązał szczepienia na COVID-19 z AIDS

Brazylijski Sąd Najwyższy otworzył dochodzenie w sprawie fałszywego twierdzenia prezydenta Jaira Bolsonaro, że szczepionki przeciw COVID-19 mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na AIDS. Prezydent swoją antynaukową teorią podzielił się podczas konferencji trasmitowanej w mediach społecznościowych. Facebook i Twitter tymczasowo zawiesiły jego konta.
Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa

Decyzja sędziego Sądu Najwyższego Alexandre'a de Moraesa dotycząca wszczęcia dochodzenia przeciwko prezydentowi Brazylii była odpowiedzią na wniosek senackiej komisji śledczej (CPI), która w październiku uznała, że Jair Bolsonaro popełnił dziewięć przestępstw związanych z szeroko krytykowanym sposobem postępowania z pandemią koronawirusa, w tym o zbrodnie przeciwko ludzkości - poinformowała w sobotę agencja Reutera.

Niemcy. Pożegnanie Angeli Merkel ze stanowiska kanclerza Wielki Capstrzyk na pożegnanie Angeli Merkel. "Czuję wdzięczność" [ZDJĘCIA]

UNAIDS dementuje: Szczepionki są bezpieczne dla większości ludzi, także tych z wirusem HIV

Według Wspólnego Programu Narodów Zjednoczonych ds. HIV i AIDS (UNAIDS), szczepionki na COVID-19 dopuszczone przez organy ochrony zdrowia są bezpieczne dla większości ludzi - w tym dla osób z HIV, czyli wirusem wywołującym zespół nabytego niedoboru odporności, czyli AIDS.

Więcej informacji o pandemii znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Brazylijska senacka komisja śledcza przekazałaswój około 1300-stronicowy raport ws. urzędującego prezydenta do biura Prokuratora Generalnego Brazylii (PGR) już w październiku. Reuters zauważył jednak, że niewielu spodziewa się znaczących działań, biorąc pod uwagę, że obecny prokurator krajowy został mianowany przez Bolsonaro. Decyzja Moraesa oznacza w praktyce, że będzie on ściśle nadzorował śledztwo PGR, bo Sąd Najwyższy nie prowadzi własnych śledztw.

Epidemia koronawirusa w Hiszpanii (na zdjęciu szpital w Madrycie) Hiszpania. "Jedno na pięcioro zakatarzonych dzieci ma COVID-19"

Jair Bolsonaro jest jedynym prezydentem grupy G20, który deklaruje, że nie przyjął szczepionki. Mimo że Brazylia z opóźnieniem rozpoczęła swój program szczepień, to według brazylijskiego Ministerstwa Zdrowia w pełni zaszczepionych jest 60 proc. obywateli - podało CNN.

Więcej o: