Wywiad USA ostrzega: "Rosja planuje inwazję na Ukrainę w 2022 roku". Możliwa "technika falowa"

Amerykański wywiad wydał ostrzeżenie przed kumulacją rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą - informuje "The Washington Post". Jak wynika z udostępnionych przez wywiad dokumentów, do których dotarli dziennikarze, do wielofrontowej inwazji miałoby dojść na początku przyszłego roku. Na granicy z Ukrainą może znaleźć się nawet 175 tys. rosyjskich żołnierzy.

O aktywności wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą amerykańskie władze ostrzegają już od początku listopada. Amerykańscy dyplomaci ostrzegali o niebezpieczeństwie również sojuszników z NATO, nawiązano także kontakt z Moskwą. Kreml cały czas utrzymuje, że nie ma zamiaru przeprowadzania inwazji na Ukrainę, jednak na granicy wciąż odnotowywane są ruchy wojsk. Teraz dziennikarze "The Washington Post" dotarli do dokumentów amerykańskiego wywiadu w tej sprawie.

Zobacz wideo Wspólna armia Unii Europejskiej? Gen. Bieniek: To nie ma najmniejszego sensu

Amerykański wywiad ostrzega przed ruchami Rosji. Na granicy może znaleźć się nawet 275 tys. osób

Z informacji amerykańskiego wywiadu wynika, że Rosja w 2022 roku planuje inwazję na Ukrainę. W ujawnionych dokumentach stwierdzono, że może mieć ona miejsce nawet początku przyszłego roku - opisuje "The Washington Post". Wskazano też, że liczba rosyjskich żołnierzy na granicy z Ukrainą może zwiększyć się nawet do 175 tys. Ukraina ma być otoczona zarówno z północnej, jak i wschodniej części granicy. - Plany obejmują rozległy ruch 100 batalionowych grup taktycznych na granicy z ok. 175 tys. osób personelu, wraz z uzbrojeniem oraz sprzętem - powiedział "The Washington Post" członek administracji amerykańskiej, który poprosił o anonimowość. 

Z dokumentów amerykańskiego wywiadu wynika też, że rosyjskie siły mogą stosować działania, które w piątek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow nazwał taktykę "falową". Co to oznacza? Taktyka ta polega na zostawianiu sprzętu w pobliżu ukraińskiej granicy, po to, by w przyszłości mieć możliwość szybkiego zmobilizowania wojsk w tym miejscu. Ponadto administracja USA zauważyła, że rosyjski rząd od jakiegoś czasu prowadzi wzmocnioną kampanię propagandową i chce "zaciemniać" swoje prawdziwe intencje. - W ciągu ostatniego miesiąca nasze informacje wskazują, że rosyjscy pełnomocnicy wpływów i media zaczęły zwiększać treści oczerniające Ukrainę i NATO, po części po to, by obwiniać Ukrainę za potencjalną rosyjską eskalację militarną - przekazał urzędnik amerykańskiej administracji, którego cytuje "TWP. 

Według pracowników wywiadu obecnie na granicy z Ukrainą stacjonuje ok. 70 tys. żołnierzy, o czym informowali na podstawie mapy satelitarnej. Według ministra obrony Ukrainy Ołeksieja Reznikowa, przy granicach Ukrainy oraz na Krymie Rosja zgromadziła nawet 94 tys. żołnierzy.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Niemcy. Pożegnanie Angeli Merkel ze stanowiska kanclerzaWielki Capstrzyk na pożegnanie Angeli Merkel. "Czuję wdzięczność" [ZDJĘCIA]

Joe BidenJoe Biden odpowiada Władimirowi Putinowi ws. "czerwonej linii" na Ukrainie

Ukraina: Rosja podwyższa gotowość bojową

Ukraiński wywiad wojskowy w piątek donosił o tym, że okupacyjne siły w Donbasie podwyższają swoją gotowość bojową. W ciągu ostatnich tygodni jest to kolejna już tego typu informacja przekazywana przez ukraińskie służby. 

W komunikacie Głównego Biura Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy przekazano, że 1 grudnia w okupowanych częściach obwodów donieckiego i ługańskiego rozpoczął się nowy etap przygotowań operacyjnych. W ich ramach w tamtejszych korpusach wojskowych podwyższona została gotowość bojowa. Dokonywana jest m.in. rotacja pododdziałów, przygotowuje się też systemy artyleryjskie do ostrzału pozycji ukraińskiej armii. Działania kontrolowane są przez przedstawicieli 8 Gwardyjskiej Armii Ogólnowojskowej wchodzącej w skład Południowego Okręgu Wojskowego Rosyjskiej Federacji.

Czytaj więcej: Gen. Hodges dla Gazeta.pl: Wojna nie jest nieunikniona, ale Kreml ma już wszystko gotowe

Więcej o: