Wielki Capstrzyk Angeli Merkel. Wojskowa orkiestra zagra nietypowe utwory dla ustępującej kanclerz Niemiec

W czwartek odbędzie się uroczyste pożegnanie Angeli Merkel. W trakcie ceremonii wojskowa orkiestra zagra utwory wybrane przez ustępującą kanclerz Niemiec. W repertuarze znalazł się religijny hymn i dwa znane niemieckie przeboje, w tym piosenka "matki chrzestnej punk rocka" Niny Hagen.

Ustępująca kanclerz Niemiec zostanie pożegnana Wielkim Capstrzykiem - uroczystą ceremonią wojskową z przemarszem żołnierzy z pochodniami i w galowych mundurach według precyzyjnej choreografii - informuje Deustche Welle. Impreza rozpocznie się o 19:30. Wcześniej Angela Merkel wygłosi krótkie przemówienie. W związku z pandemią gości będzie mniej niż zwykle przy podobnej okazji. W gronie 200 zaproszonych osób znaleźli się m.in. urzędujący prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i wszyscy 52 ministrowie.

Zobacz wideo Na czym polegała propolskość Angeli Merkel? Komentuje Radosław Sikorski

Wielki Capstrzyk to najwyższy hołd, jaki niemieckie siły zbrojne mogą złożyć cywilowi - pisze deutschland.de. Wojsko uhonorowuje tak nie tylko kanclerzy federalnych, ale też prezydentów federalnych i ministrów obrony podczas ich ceremonii pożegnania. Początki zwyczaju sięgają XVI wieku. Ceremonia odbywa się zawsze wieczorem.

Posłowie obradują nad całkowitym zakazem aborcji. W całym kraju protestyPosłowie obradują nad całkowitym zakazem aborcji. W całym kraju protesty [ZDJĘCIA]

Wielki Capstrzyk Angeli Merkel. Jakie piosenki wybrała kanclerz Niemiec?

Tradycyjnie osoba, której poświęcona jest uroczystość, wybiera utwory, jakie zagra orkiestra Bundeswehry. Repertuar ułożony przez Angelę Merkel jest różnorodny: prócz ekumenicznej pieśni kościelnej "Ciebie, Boże, wysławiamy", uczestnicy ceremonii wysłuchają piosenki Hildegard Knef pt. "Für mich soll's rote Rosen regnen" ("Dla mnie ma być deszcz czerwonych róż") i hitu Niny Hagen - "Du hast den Farbfilm vergessen" ("Zapomniałeś o kolorowym filmie") w wersji instrumentalnej.

Jarosław KaczyńskiKaczyński miał stwierdzić, że "Niemcy chcą budować IV Rzeszę". "Odlot"

O czym są te piosenki? Deutsche Welle wyjaśnia, że utwór Knef opowiada o 16-letniej dziewczynie, która powiedziała sobie: "chcę wszystko albo nic", a na końcu utworu mówi: "nie potrafię być zadowolona / wciąż chcę zwyciężać / chcę wszystko albo nic. [...] Chcę deszczu czerwonych róż i całkiem nowych cudów". "Jeżeli wierzyć słowom piosenki Hildegard Knef - 67-letnia Merkel nie uważa jeszcze, że jej życie jest spełnione. Brzmi to niemal jak przekora, a tej cechy niemieckiej kanclerz raczej nie przypisywano" - ocenia serwis.

Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Mateusz MorawieckiMorawiecki skrytykował rozmowę Angeli Merkel z Aleksandrem Łukaszenką

Utwór Niny Hagen natomiast był wielkim przebojem w NRD w 1974 r., gdy Merkel miała 20 lat. "Matka chrzestna punk rocka" denerwuje się w nim na swojego towarzysza, który zapomniał zabrać na górską wycieczkę kolorowy film do aparatu. "Teraz nikt nam nie uwierzy, jak pięknie tu było" - śpiewa ekscentryczna gwiazda, która 30 lat temu nie szczędziła gorzkich słów pod adresem Merkel, ówczesnej minister ds. kobiet i młodzieży. Panie skonfrontowały się wtedy w talk-show, w którym poruszono temat uzależnienia od narkotyków. - Mam powyżej uszu pani kłamstw, pani hipokryzji - krzyczała Hagen. Jak pisze "DW", Angela Merkel najwyraźniej już jej wybaczyła.

Więcej o: