Unia nakłada nowe sankcje na Białoruś. Już wkrótce mają wejść w życie

Jeszcze w czwartek ma wejść w życie kolejny - piąty - pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Białorusi. Jest on związany z wykorzystaniem przez reżim Alaksandra Łukaszenki migrantów do agresji na kraje UE. Sankcje mają objąć zakaz wjazdu i zamrożenie środków osób i firm z Białorusi. W przygotowaniu jest już kolejny, szósty pakiet sankcji.
Zobacz wideo "Dlaczego uchodźcy nie idą na przejście graniczne?" [Q&A Gazeta.pl]

Unijni ministrowie zatwierdzili sankcje wobec Białorusi za agresję na Wspólnotę z wykorzystaniem migrantów - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

W środę zielone światło dali ambasadorowie państw członkowskich. Restrykcje wejdą w życie po publikacji decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, co ma nastąpić jeszcze w czwartek i wtedy okaże się, kto dokładnie został wpisany na czarną listę.

Więcej wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że sankcjami zostało objętych 17 osób, które będą miały zakaz wjazdu do Unii i zamrożone pieniądze w europejskich bankach oraz 11 firm, których aktywa we Wspólnocie zostaną zablokowane

Kolejne sankcje w drodze

To piąty pakiet sankcyjny wobec białoruskiego reżimu od jesieni ubiegłego roku, ale pierwszy za sztuczne wywołanie kryzysu migracyjnego na granicy. Poprzednie cztery rundy restrykcji były nakładane za sfałszowanie wyborów prezydenckich w sierpniu ubiegłego roku, represje wobec obywateli, w tym mniejszości polskiej na Białorusi i porwanie samolotu z Ramanem Pratasiewiczem.

Obecnie na czarnej liście jest ponad 160 osób a także kilkanaście firm wspierających reżim w Mińsku. Unia rozpoczęła też już prace nad szóstym pakietem i - jak wynika z wypowiedzi dyplomatów w Brukseli - sankcjami może być objętych kolejnych kilkaset osób oraz firm.

Więcej o: