Omikron w USA. Wykryto pierwsze w kraju zakażenie nowym wariantem koronawirusa

W Kalifornii stwierdzono pierwszą w USA infekcję nowym wariantem koronawirusa Omikron - poinformowały w środę amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Dodano, że testy na obecność koronawirusa, przeprowadzone u bliskich zakażonej osoby, dały negatywny wynik.

Pacjent, u którego potwierdzono infekcję, 22 listopada powrócił z Republiki Południowej Afryki; jest w pełni zaszczepiony i ma umiarkowane objawy Covid-19, a stan jego zdrowia się poprawia - przekazały CDC w komunikacie. Dodały, że zakażona osoba od czasu uzyskania pozytywnego wyniku testu przebywa w samoizolacji.

Zobacz wideo Senator Jackowski o ustawach covidowych: Błędy zostały poczynione przez obie strony

"Wykrycie pierwszego przypadku zakażenia Omikronem było kwestią czasu"

Infekcje wariantem Omikron, który po raz pierwszy wykryto pod koniec listopada w RPA, zdiagnozowano już w kilkunastu krajach. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 26 listopada zakwalifikowała Omikron do grupy "niepokojących wariantów". Poprzednim umieszczonym w tej kategorii wariantem koronawirusa był dominujący obecnie na świecie wariant Delta.

Amerykańskie służby medyczne od kilku dni ostrzegały, że nowy wariant prawdopodobnie przedostał się już do USA.

"Wiedzieliśmy, że wykrycie pierwszego przypadku zakażenia Omikronem na terenie USA było tylko kwestią czasu" - skomentował główny doradca medyczny prezydenta USA dr Anthony Fauci.

Więcej informacji o koronawirusie na stronie głównej Gazeta.pl

WHO spodziewa się "na dniach" więcej informacji ws. przenoszenia wariantu Omikron

Światowa Organizacja Zdrowia spodziewa się "na dniach" więcej informacji w kwestii przenoszenia się nowego wariantu koronawirusa - Omikronu - poinformowała w środę na briefingu w Genewie główna ekspertka WHO ds. epidemii Maria Van Kerkhove.

Jest to szybciej niż "tygodnie", jakie WHO zakładała przed kilkoma dniami na dokonanie oceny dostępnych danych dotyczących nowego wariantu, który Organizacja określiła jako "budzący obawy".

To, czy wariant jest bardziej zakaźny i czy jest odporny na szczepionkę, to tylko niektóre z głównych pytań, na które wciąż trzeba odpowiedzieć. Producenci szczepionek zapowiedzieli, że ocena skuteczności ich szczepionek przeciwko wariantowi Omikron zajmie około dwóch tygodni.

Alice SeboldNiesłusznie oskarżony o gwałt spędził 16 lat w więzieniu. Pisarka przeprasza

Omikron. Czy istniejące szczepionki będą skuteczne? 

Van Kerkhove uważa, że jednym z możliwych scenariuszy jest to, że nowy wariant, który został po raz pierwszy zarejestrowany w RPA, może być bardziej zakaźny niż dominujący wariant Delta. Dodała, że nie wiadomo jednak jeszcze, czy Omikron wywołuje poważniejsze skutki niż inne warianty koronawirusa.

Główna specjalistka naukowa WHO Soumya Swaminathan jest z kolei zdania, że istniejące szczepionki przeciwko Covid-19 będą skuteczne w walce z wariantem Omikron.

Mike Ryan, dyrektor ds. sytuacji kryzysowych WHO, powtórzył sprzeciw Organizacji wobec zakazów lotów do i z południowej Afryki, które zostały wprowadzone przez Wielką Brytanię i inne kraje, twierdząc, że nie zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się wariantu.

"Pomysł, że można po prostu nałożyć hermetyczną pieczęć na niektóre kraje, nie jest możliwy. Nie widzę logiki ani z perspektywy epidemiologicznej, ani zdrowia publicznego" - stwierdził. (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Gościem porannej rozmowy Gazeta.pl będzie gen. Mieczysław BieniekGen. Bieniek: Łukaszenka został z uchodźcami jak Himilsbach z angielskim

 

Więcej o: