Dania. Na koncercie, na który przyszło 1,5 tys. osób, był mężczyzna zakażony mutacją omikron

Duńska Agencja ds. Bezpieczeństwa Pacjentów poinformowała, że na sobotnim koncercie DJ Martina Jensena pojawiła się osoba zakażona mutacją omikron. Birgitte Drewes, zastępczyni dyrektora Duńskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Pacjentów, apeluje do uczestników wydarzenia o wykonanie testów.

W Danii potwierdzono cztery przypadki zakażenia nową mutacją koronawirusa nazwaną omikron. Okazuje się, że jedna z zarażonych osób wzięła udział w koncercie. 

Zobacz wideo Senator Jackowski o ustawach covidowych: Błędy zostały poczynione przez obie strony

Dania. Zakażony omikronem bawił się na koncercie 

Jak informuje telewizja TV2 Nord, zarażonym był jeden z 1500 uczestników koncertu DJ Martina Jensena. Duńska Agencja ds. Bezpieczeństwa Pacjentów podała, że impreza odbyła się w sobotę, w mieście Aalborg. Birgitte Drewes, zastępczyni dyrektora duńskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Pacjentów, przekazała, że osoby, które brały udział w imprezie, powinny przejść test na koronawirusa w środę oraz w piątek. 

Protesty w AustriiFala protestów w Europie. W Holandii zamieszki na ulicach kilku miast [ZDJĘCIA]

Przewodnicząca KE ws. omikronu - trwa wyścig z czasem

Trwa wyścig z czasem - tak przewodnicząca Komisji Europejskiej komentuje obecną sytuację epidemiczną w Unii i pojawienie się nowej mutacji wirusa o nazwie omikron. Ursula von der Leyen powiedziała, że do trzech tygodni będzie wiadomo więcej na temat nowego szczepu i jego agresywności. Zaapelowała do państw członkowskich, by ten czas wykorzystały na przyspieszenie szczepień i wezwała do koordynacji działań.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji o koronawirusie na stronie głównej Gazeta.pl.

- W tej chwili stoimy przed poważnym podwójnym wyzwaniem. Z jednej strony jesteśmy w trakcie czwartej fali, z drugiej pojawiło się nowe zagrożenie w postaci mutacji omikron. Do tej pory, jak podkreślają naukowcy, pełne zaszczepienie, dawki przypominające, zapewniają największą ochronę - powiedziała przewodnicząca Ursula von der Leyen.

Szczepienia przeciw COVID-19 - zdjęcie ilustracyjneNiemcy rozważają obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19. Austria to zrobiła

Zaapelowała o kampanie zachęcające do szczepień i przyjmowania dawek przypominających. Pytana o obowiązkowe szczepienia przewodnicząca Komisji odpowiedziała, że jest to wyłączna kompetencja państw członkowskich. Bruksela ponadto zaapelowała o zwiększenie badań dotyczących sekwencjonowania genomu wirusa, by ustalić charakter i szybkość rozprzestrzeniania się omikronu. Zaleciła też, by unijne kraje regularnie monitorowały pojawiające się nowe szczepy wirusa i by codziennie, w sposób skoordynowany, dokonywały przeglądu obowiązujących ograniczeń w podróżach.

Więcej o: