KE dała Polsce zielone światło. Jest zgoda na specjalne działania wobec migrantów

Na wniosek Polski, Litwy i Łotwy Komisja Europejska zgodziła się na zawieszenie i złagodzenie części procedur azylowych obowiązujących w Unii. Władze trzech krajów zwróciły się z takim wnioskiem do Brukseli w związku z wykorzystywaniem przez białoruski reżim migrantów do wywierania presji na Wspólnotę. Unijne przepisy azylowe mają być zawieszone na pół roku.

Wniosek został złożony przez Polskę, Litwę i Łotwę. Chodzi o wydłużenie procedur dotyczących rozpatrywania wniosków o azyl składanych przez migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granice oraz przetrzymywania ich w ośrodkach tymczasowych.

Straż Graniczna w pobliżu strefy objętej stanem wyjątkowym. Siemianówka, 25 listopada 2021Nowe zasady dla mediów w strefie przygranicznej. Dziennikarze tak, ale z akredytacją. Żadnych organizacji pomocowych

Władze będą miały cztery tygodnie na zarejestrowanie wniosku, a nie - jak obecnie - od trzech do dziesięciu dni. Natomiast rozpatrzenie wniosku może trwać nawet do 16 tygodni.

Zobacz wideo "Dlaczego wśród uchodźców są głównie mężczyźni?" [Q&A Gazeta.pl]

Więcej wiadomości na temat sytuacji na granicy można znaleźć na stronie głównej Gazeta.pl.

Granica z Białorusią. Wprowadzono uproszczone procedury deportacyjne

Ponadto Komisja dopuszcza łatwiejsze deportacje. Kraje będą mogły stosować uproszczone i szybsze procedury przy odsyłaniu migrantów do państw ich pochodzenia. Wśród komisarzy początkowo nie było jednomyślności w tej sprawie. Zastrzeżenia zgłaszali między innymi komisarze zajmujący się praworządnością - Vera Jourova i Didier Reynders - uznając, że są one wymierzone w migrantów, a nie w białoruski reżim. Przeważyła jednak opinia większości, że należy zgodzić się na wniosek trzech krajów w związku z prowadzonym przez władze w Mińsku atakiem hybrydowym na Unię.

Więcej o: