Islandia. Zwiększona aktywność wulkanu Grimsvötn. Może dojść do erupcji, a powódź glacjalna nieunikniona

Naukowcy zaobserwowali ostatnio zwiększoną aktywności systemu wulkanicznego Grimsvötn. Według ich doniesień powódź glacjalna jest nieunikniona. I właśnie z jej powodu może dojść także do erupcji wulkanu, jak miało to miejsce w poprzednich latach.

Zagrożenie powodzią glacjalną (jökulhlaup), czyli lodowcową oraz erupcją jest spowodowane opadającą pokrywą lodową z lodowca Vatnajökull, który znajduje się nad systemem wulkanicznym Grímsvötn. Jak informują naukowcy, nadchodząca powódź może doprowadzić do jego wybuchu. 

Zobacz wideo Hawaje: Kula lawy uderzyła w łódź pełną turystów. 23 osoby zostały ranne

Islandia. Zagrożenie powodzią glacjalną i erupcją wulkanu 

Z informacji Iceland Monitor wynika, że pokrywa lodowa Vatnajökull spadła ostatnio o 60 cm. A w ciągu jednej doby (od 24 do 25 listopada) zmniejszyła się o kolejne 25 cm. Do powodzi glacjalnej dojdzie, zdaniem naukowców, w ciągu kilku najbliższych dni. Wówczas gdy zgromadzona woda pod krawędziami lodowca przedostanie się na powierzchnię. 

Więcej aktualnych informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Bomba wulkaniczna wyrzucona przez wulkan Cumbre Vieja na La Palmie.La Palma. Wulkan Cumbre Vieja wyrzucił bombę wulkaniczną [WIDEO]

W poniedziałek 29 listopada serwis VolcanoDiscovery przekazał, że pokrywa lodowa wciąż się zmniejsza, a zmiany ciśnienia występujące w pobliżu wulkanu zwiększają ryzyko jego erupcji.  "Pokrywa lodowa na szczycie wulkanu wciąż się zmniejsza, w dodatku w coraz szybszym tempie. W porównaniu z poprzednim tygodniem jej powierzchnia obniżyła się o 4 metry, z czego o ponad połowę w ostatnich 48 godzinach i nie wiadomo, jak dużo jeszcze się obniży" - poinformował pod koniec listopada serwis.

Wulkan Grímsvötn. Czy na Islandii dojdzie do erupcji?

Grímsvötn jest piątym pod względem wielkości wulkanem w Europie. Jego ostatnia erupcja związana z topnieniem lodowca Vatnajökull była w 2011 roku. Aktywność wulkanu i ruchy magmy wykrył wówczas znajdujący się w nim GPS. Wybuch miał miejsce 21 maja o godzinie 19. Do erupcji Grímsvötn doszło jeszcze w 2004 roku. 

Świetlisty krzyż w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w LublinieLublin. Ogromny podświetlany krzyż oślepia mieszkańców osiedla [ZDJĘCIA]

Więcej o: