WHO: Na razie nie wiadomo, czy Omikron rozprzestrzenia się szybciej

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazała w niedzielę, że nie jest jeszcze jasne, czy nowy wariant koronawirusa Omikron rozprzestrzenia się szybciej niż wcześniej znane warianty ani czy zakażenie nim prowadzi do cięższego przebiegu COVID-19.

"Wstępne dane sugerują wzrost wskaźnika hospitalizacji w Republice Południowej Afryki (gdzie po raz pierwszy zgłoszno nowy wariant - PAP), ale może to wynikać z ogólnego wzrostu liczby zakażeń, a nie z pojawienia się Omikronu" - podała WHO w oświadczeniu.

Więcej najnowszych informacji o koronawirusie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Organizacja przyznała jednocześnie, że według wstępnych danych nowy wariant zwiększa ryzyko ponownego zakażenia.

Zobacz wideo Ustawa dot. szczepień ponad partyjnymi podziałami? Komentuje senator Jackowski

WHO: Pełne zrozumienie nowego wariantu może zająć kilka tygodni

"Nie ma obecnie informacji, które sugerowałyby, że symptomy po zakażeniu Omikronem różnią się od tych, jakie wywołują inne warianty. Pierwsze infekcje dotknęły ludzi młodych, którzy przeważnie przechodzą COVID-19 łagodniej. Pełne zrozumienie nowego wariantu może zająć do kilku tygodni" - wskazała WHO.

Jak podkreśliła, testy PCR wykrywają zakażenie Omikronem i trwają badania mające ustalić, czy nowy wariant wpłynął na skuteczność testów antygenowych.

Koronawirus (zdjęcie ilustracyjne)Omikron - nowy wariant koronawirusa. Gdzie został wykryty? [LISTA]

"Łagodne objawy bez potrzeby hospitalizacji"

W niedzielę Przewodnicząca Południowoafrykańskiego Stowarzyszenia Medycznego Angelique Coetzee przekazała, że jej pacjenci zakażeni wariantem omikron koronawirusa mają tylko łagodne objawy i nie potrzebują hospitalizacji. Wcześniej to ona jako pierwsza zwróciła uwagę na nową mutację koronawirusa, która może być bardziej niebezpieczna od poprzednich.

Lekarze uważają, że nowy wariant koronawirusa - omikron - na pewno dotrze do Polski.Omikron łagodniejszy niż przypuszczano? "Tylko łagodne objawy"

Lekarka powiedziała agencji AFP, że w ostatnich 10 dniach miała około 30 pacjentów z koronawirusem. Wykazywali oni nieznane dotąd objawy, przede wszystkim uczucie skrajnego zmęczenia. Inne symptomy to bóle mięśni, drapanie w gardle i suchy kaszel.

Większość pacjentów to mężczyźni w wieku poniżej 40 lat. Mniej niż połowa z nich była zaszczepiona. Doktor Coetzee zauważyła, że objawy te różnią się od objawów wariantu delta koronawirusa, który dominował w kraju.

jbw/ akl/

Więcej informacji o koronawirusie przeczytasz na gov.pl.

Więcej o: