Szefowa KE i sekretarz generalny NATO w Wilnie i Rydze. "Łukaszence nie udało się podważyć jedności UE"

- Nasi przeciwnicy nie cofną się przed niczym, by nas zdestabilizować. By reagować na takie wydarzenia, ważne jest, aby UE i NATO pracowały ręka w rękę - zaznaczyła w niedzielę w Wilnie Ursula von der Leyen. Szefowa KE wraz z sekretarzem generalnym NATO w związku z kryzysem migracyjnym odbywają w niedzielę wizyty na Litwie i Łotwie.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w niedzielę odbywają wspólne spotkania w Wilnie i w Rydze. W stolicy Litwy spotkali się m.in. z prezydentem Gitanasem Nausedą i premier Ingridą Šimonyte, a na Łotwie będą rozmawiać z premierem Kriszjanisem Karinszem.

- Reżim Łukaszenki wykorzystuje ludzi, by wywrzeć nacisk na sąsiednie kraje. To nieludzkie i cyniczne. Żaden sojusznik NATO nie może w takiej sytuacji stać sam, wszyscy sojusznicy wyrazili swoją solidarność z Litwą i zapewniliśmy bardzo praktyczną pomoc - mówił Jens Stoltenberg na wspólnej konferencji prasowej w Wilnie.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Podkreślił, że na Litwę został wysłany zespół ekspercki NATO, a sojusz jest w kontakcie z państwami partnerskimi, które mogą być wykorzystywane w tranzycie migrantów.

Abp Marek JędraszewskiHierarchowie o pomocy migrantom, abp Jędraszewski znów o "ideologiach"

Sekretarz generalny NATO mówił też o "nieusprawiedliwionym nagromadzeniu rosyjskich sił w pobliżu granicy z Ukrainą".

- Wzywamy Rosję do deeskalacji i redukcji napięć - powiedział Stoltenberg. - NATO pozostaje czujne, jesteśmy gotowi bronić wszystkich sojuszników i będziemy nadal zapewniać Ukrainie wsparcie polityczne i praktyczne - dodał.

Stoltenberg podkreślił jednocześnie, że "wsparcie dla partnerów nie jest zagrożeniem dla Rosji" i wciąż aktualna jest propozycja rozmów z Rosją, która padła przed kilkunastoma miesiącami.

- Piłka leży po stronie Rosji - stwierdził sekretarz generalny NATO.

Zobacz wideo "Dlaczego uchodźcy nie idą na przejście graniczne?" [Q&A Gazeta.pl]

Ursula von der Leyen: Łukaszenka nie dał rady podminować naszej jedności

Szefowa KE Ursula von der Leyen zaznaczyła, że Unia Europejska w pełni solidaryzuje się z Litwą, Łotwą i Polską.

- Litwa ma do czynienia z celowym, cynicznym i niebezpiecznym atakiem hybrydowym zorganizowanym przez reżim Łukaszenki - mówiła w Wilnie przewodnicząca KE. Zaznaczyła, że cywile są "wabieni na granicę Białorusi fałszywymi obietnicami".

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Mateusz MorawieckiMorawiecki skrytykował rozmowę Angeli Merkel z Aleksandrem Łukaszenką

- Zapewniamy Litwie sprzęt, który pomaga efektywnie zarządzać granicami w bliskiej współpracy z naszymi agencjami Frontex, EASO i Europol. Litwa skorzystała z 37 mln euro w pomocy awaryjnej, natomiast w tym tygodniu trzykrotnie zwiększamy nasze fundusze dla Litwy, Łotwy i Polski do 200 mln euro w tym i przyszłym roku - zaznaczyła Ursula von der Leyen.

Przewodnicząca KE podkreśliła, że "Łukaszence nie udało się podważyć jedności i solidarności UE".

- Powinniśmy wyciągnąć wnioski. Nasi przeciwnicy nie cofną się przed niczym, by nas zdestabilizować. By reagować na takie wydarzenia, ważne jest, aby UE i NATO pracowały ręka w rękę - dodała.

Więcej o: