Omikron - nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy? Gdzie został wykryty? [LISTA, OBOSTRZENIA]

Omikron, nowy wariant koronawirusa, wykrywany jest w kolejnych państwach, a eksperci oceniają go jako "wysoce zaraźliwy". W których krajach jak dotąd został potwierdzony?
Zobacz wideo Czym skutkuje nieszczepienie się i pobłażanie takim zachowaniom? Ekspert tłumaczy

11 listopada w Botswanie wykryto nowy wariant koronawirusa - B.1.1529. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postanowiła nadać mu nazwę Omikron. Co jak na razie wiemy na jego temat? W których krajach potwierdzono wystąpienie tej nowej mutacji?

Omikron - co wiemy o nowym wariancie koronawirusa?

W pierwszej połowie listopada WHO potwierdziło wystąpienie nowego wariantu (B.1.1.529) koronawirusa u trzech pacjentów. Nowa mutacja znacząco różni się od tej wykrytej pod koniec 2019 roku. Zawiera około 50 mutacji, z czego ponad 30 w białku kolczastym, czyli strukturze wykorzystywanej przez wirusa do przedostania się do atakowanych komórek. Eksperci oceniają Omikron jako "wysoce zaraźliwy".

"Jest to najbardziej zmutowana wersja wirusa, z jaką do tej pory mieliśmy do czynienia. Ten wariant zawiera pewne zmiany, które widzieliśmy wcześniej w innych wariantach, ale nigdy nie było tych wszystkich kombinacji razem w jednym wirusie. Ma również nowe mutacje" - napisał w oświadczeniu wirusolog i profesor onkologii molekularnej w Warwick Medical School w Wielkiej Brytanii Lawrence Young.

Nowy wariant koronawirusa. Omikron - gdzie został wykryty?

Omikron już rozprzestrzenia się w Europie. Władze kolejnych państw przekazują informacje o wykryciu tego nowego wariantu u swoich obywateli. Jak na razie zakażenia potwierdzono w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Belgii, Izraelu, Hongkongu, RPA, a także prawdopodobnie w Danii, Holandii i Australii.

Czwarta fala na świecieŚwiat tonie w IV fali pandemii. Skok liczby zakażeń w innych krajach [ZDJĘCIA]

Niemcy - aktualna sytuacja epidemiczna

 • Minister do spraw społecznych i zdrowia niemieckiego kraju związkowego Hesja, Kai Klose, poinformował w sobotę 27 listopada, że nowy wariant koronawirusa prawdopodobnie jest już w kraju. U jednej z osób powracającej z RPA wykryto kilka mutacji typowych dla Omikrona. Później tego samego dnia niemieckie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zakażenie nowym wariantem wykryto u dwóch osób, które przyleciały do Monachium z RPA.
 • Pojawienie się nowej mutacji patogenu w Republice Południowej Afryki zaniepokoiło także niemieckiego ministra zdrowia Jensa Spahna, który poinformował o częściowym wstrzymaniu lotów z tego kraju.

Czechy - aktualna sytuacja epidemiczna

 • Podobnie jak w Niemczech, w sobotę władze Czech również przekazały informację o pierwszym przypadku zakażenia nowym wariantem. Czeskie media podają, że zakażoną jest kobieta z Liberca. Ustępujący premier Andrej Babisz poinformował, że przebywała ona w Namibii i wracała do Czech z międzylądowaniami w RPA i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
 • Od 27 listopada w Czechach obowiązują dodatkowe ograniczenia dla osób wracających z ośmiu państw w południowej Afryce. Wstęp na terytorium państwa mają tylko obywatele Republiki Czeskiej oraz obywatele pozostałych państw Unii Europejskiej z zarejestrowanym pobytem w Czechach. Obowiązuje ich kwarantanna i przeprowadzany trzykrotnie test na obecność koronawirusa.

Więcej na temat koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielka Brytania - aktualna sytuacja epidemiczna

 • W Wielkiej Brytanii potwierdzono pierwsze dwa przypadki zakażenia nowym wariantem koronawirusa. Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid poinformował, że zostały podjęte natychmiastowe działania. - Jeden znaleziono w Chelmsford, drugi w Nottingham. Obie osoby się izolują, podobnie jak członkowie ich gospodarstw domowych. Trwają kolejne badania, szukamy osób, które miały kontakt z zakażonymi - powiedział brytyjski minister zdrowia. Dodał, że oba przypadki są ze sobą powiązane.
 • Londyn zdecydował o zamknięciu granic dla kolejnych czterech państw Afryki. To Angola, Mozambik, Zambia i Malawi. W sumie zakaz podróżowania dotyczy już 10 afrykańskich krajów. Przybywać stamtąd mogą tylko mieszkańcy Królestwa, ale i tak przejść muszą dziesięciodniową kwarantannę w hotelu. Dodatkowo w Anglii powraca także obowiązek zasłaniania twarzy w zamkniętych miejscach publicznych (transporcie i w sklepach).

Włochy - aktualna sytuacja epidemiczna

 • Jak poinformował włoski Narodowy Instytut Zdrowia, zakażenie nowym wariantem koronawirusa potwierdzono także w laboratorium mediolańskiego szpitala Sacco u pacjenta, który przybył z Mozambiku. 

Zdjęcie ilustracyjneOmikron. Prof. Zajkowska: Być może potrzebny będzie wyższy poziom przeciwciał

Izrael - aktualna sytuacja epidemiczna

Kanada - aktualna sytuacja epidemiczna

 • Władze Kanady wprowadziły zakaz wjazdu z siedmiu państw afrykańskich, w których rozprzestrzenia się nowy wariant koronawirusa. Zakaz obowiązuje od piątku (26 listopada) i obejmuje Botswanę, Eswatini (dawniej Suazi), Lesotho, Mozambik, Namibię, RPA oraz Zimbabwe.
 • Osoby przylatujące do Kanady z regionów objętych zakazem będą zobowiązane do okazania negatywnego testu na obecność koronawirusa. Zostaną również poddane 14-dniowej kwarantannie.

Rosja - aktualna sytuacja epidemiczna

 • Rosja wprowadziła dodatkowe restrykcje w połączeniach lotniczych, w związku z zagrożeniem rozprzestrzenienia się nowego wariantu koronawirusa. Rosyjskie służby sanitarne powiadomiły, że na terenie Federacji nie wykryto zakażenia wariantem Omikron. Jednocześnie zlecono laboratoriom medycznym zbadanie skuteczności rodzimych szczepionek w przeciwdziałaniu nowemu wariantowi patogenu.
 • Od dziś Rosja zawiesiła połączenia lotnicze z częścią krajów afrykańskich. Do Rosji nie zostaną wpuszczeni między innymi obywatele Botswany, Namibii, Republiki Południowej Afryki, Lesotho i Tanzanii. Federacja Rosyjska zamknęła również czasowo granicę dla przybywających z Hongkongu. Natomiast pasażerowie przylatujący z Chin, Izraela i Wielkiej Brytanii muszą na lotnisku wykonać test antywirusowy.
 • Rosja od 2020 r. ma zamknięte granice dla obywateli większości państw Unii Europejskiej, w tym dla Polaków. Wjechać na teren Federacji mogą tylko dyplomaci i oficjalne delegacje, osoby rodzinnie związane z obywatelami Rosji, pracownicy rosyjskich firm oraz instytucji i ci, którym specjalną zgodę wydadzą miejscowe władze.
Więcej o: