Watykan. Papież Franciszek niczym Bee Gees - "Wciąż żyję". Nietypowy początek spotkania z Macronem

Papież Franciszek podczas spotkania z Emmanuelem Macronem zażartował, że "wciąż żyje". Na audiencji prezydent i zwierzchnik kościoła rozmawiali m.in. o sytuacji na Bliskim Wschodzie i ochronie środowiska.

Papież Franciszek przyjął na audiencji Emmanuela Macrona. Francuski prezydent przybył do Rzymu w związku uroczystością podpisania Traktatu Kwirynalskiego o wzmocnionej współpracy między Włochami a Francją.

Przeczytaj więcej podobnych informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Najnowsza filmowa biografia papieża, "Francesco" rysuje intymny obraz niezwykłej posługi papieskiej

Watykan. Papież Franciszek w rozmowie z prezydentem Francji: Wciąż żyję

Dobry humor nie opuszcza papieża Franciszka, o czym tym razem mógł przekonać się Emmanuel Macron. Jak donosi agencja Reuters, podczas piątkowego spotkania, chwilę po zajęciu miejsca przy biurku papieża, prezydent Francji zapytał go "jak się mają sprawy". Na co papież odparł  - "wciąż żyję". Pytanie polityka miało zapewne związek z tym, że 84-letni papież w lipcu bieżącego roku przeszedł operację chirurgiczną zwężenia uchyłka okrężnicy. Po operacji pojawiły się niepotwierdzone plotki o rzekomej abdykacji papieża.

Świetlisty krzyż w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w LublinieLublin. Ogromny podświetlany krzyż oślepia mieszkańców osiedla [ZDJĘCIA]

Było to drugie spotkanie papieża z francuskim prezydentem. Podobnie, jak pierwsze, trwało godzinę. Zazwyczaj papieskie audiencje dla głów państw i premierów trwają dużo krócej. Z tej okazji media przypominają, że papież w ciągu ostatnich lat odbył z prezydentem Macronem wiele rozmów telefonicznych.

W watykańskim komunikacie wydanym po audiencji czytamy, że rozmowy dotyczyły ochrony środowiska i wielu kwestii międzynarodowych, które dotyczyły objęcia przez Francję w przyszłym roku przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Rozmawiano również o sytuacji w Afryce i na Bliskim Wschodzie, w tym w Libanie. Francuskie media donoszą, że prezydent zaprosił papieża do Francji.

Ksiądz (zdjęcie ilustracyjne)USA. Archidiecezja Los Angeles zakazała śpiewania "Barki"

Papież Franciszek potępił przemoc wobec kobiet 

25 listopada w Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet papież potępił wszelkie przejawy agresji. "Różne formy złego traktowania, których doświadczają kobiety, są tchórzostwem i degradacją mężczyzn i całej ludzkości. Nie możemy przyglądać się temu, stojąc z boku" - napisał na Twitterze. I podkreślił, że "kobiety będące ofiarami przemocy muszą być chronione przez społeczeństwo".

Więcej o: