Trzaskowski przemówi w siedzibie Kongresu USA. Ma opowiedzieć o stanie demokracji w Polsce

Rafał Trzaskowski pojawi się w siedzibie Kongresu USA - dowiedział się Onet. Według portalu polityk został zaproszony na posiedzenie Podkomisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów ds. Europy, Energetyki, Środowiska oraz Cybernetyki. Debata z udziałem prezydenta Warszawy odbędzie się w czwartek, 2 grudnia br.

Trzaskowski weźmie udział w dyskusji na temat stanu demokracji w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej - dowiedział się Onet.pl. Jak podaje portal, kongresmeni są zainteresowani także kwestiami budowy Nord Stream 2 oraz kryzysem na granicy polsko-białoruskiej. Debata odbędzie się 2 grudnia na zaproszenie Podkomisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów ds. Europy, Energetyki, Środowiska oraz Cybernetyki.

Zobacz wideo Donald Tusk o Trzaskowskim: Trochę zazdroszczę. Moim priorytetem są wygrane wybory

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Trzaskowski: Nie chcę prezentować wyłącznie własnej opinii

Przed wylotem prezydent Warszawy ma zamiar odbyć szereg konsultacji z ekspertami. Potwierdził, że  "najbliższe dni poświęcę na wypracowanie stanowiska, które będzie wspólnym głosem wielu środowisk w kwestii kondycji polskiej demokracji". -  Nie chcę prezentować wyłącznie własnej opinii, ale przekazać reprezentantom państwa, w którym narodziła się współczesna demokracja, możliwie pełny obraz sytuacji w naszym kraju - powiedział Onetowi Rafał Trzaskowski. W poniedziałek pierwsze z zaplanowanych spotkań. Prezydent Warszawy uda się do Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka.

Kapitol w WaszyngtonieKapitol apeluje ws. "lex TVN". "Stosunki Polski i USA są zagrożone"

W dyskusji wezmą także udział włodarze Budapesztu, Pragi i Bratysławy. Wszyscy są sygnatariuszami Paktu Wolnych Miast. Prezydenci deklarują wspólne starania o fundusze UE, lobbing w interesie miast, dzielenie się doświadczeniami. Są przeciw prawicowemu populizmowi, za wartościami UE i ideą społeczeństwa otwartego.

Kongres USA przeciwko "lex TVN"

W ostatnim czasie stan demokracji w Europie Środkowej był już przedmiotem dyskusji amerykańskich kongresmenów. 3 listopada tzw. Komisja Helsińska przy Kongresie USA zorganizowała specjalne wysłuchanie. Jego tematem było "erozja demokracji na Węgrzech i w Polsce". 

Onet przypomniał także, że podkomisja ds. Europy, Energetyki, Środowiska oraz Cybernetyki wypowiedziała się już w tym roku w sprawie sytuacji w Polsce. Chodzi o sprzeciw ws. tzw. lex TVN. Swoje "nie" wobec planów wprowadzenia nowego prawa medialnego wyrazili zarówno Bill Keating (z Partii Demokratycznej), jak i wiceprzewodniczący Brian Fitzpatrick (z Partii Republikańskiej). Obaj politycy podkreślili wtedy, że to wpisywałoby się w "niepokojący trend dotyczący niezależnych mediów w Polsce"

Więcej o: