Szef NATO po rozmowie z Dudą. Potępił działania Białorusi. "Stoimy ramię w ramię z Polską"

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Brukseli z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem. Tematem było dalszym wzmocnieniu wojskowej obecności NATO na wschodzie Europy. - NATO stoi ramię w ramię z Polską - zadeklarował Jens Stoltenberg.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w czwartek z szefem NATO. - Sojusznicy NATO potępiają eksport niewinnych ludzi na granice Sojuszu; to nieludzkie - mówił Jens Stoltenberg.

Zobacz wideo 2 tysiące migrantów w białoruskim magazynie. Wielu dzieciom zabrakło miejsca. "Jest za zimno..."

Szef NATO Jens Stoltenberg rozmawiał z Andrzejem Dudą: To nieludzkie

 - Zgłosiłem sekretarzowi generalnemu NATO propozycję, aby zwiększyć gotowość sił NATO na wschodniej flance i rozważyć zwiększenie tam militarnej obecności - poinformował prezydent Andrzej Duda.

- Polska jest zaangażowanym członkiem NATO, wnosi wkład na rzecz naszego wspólnego bezpieczeństwa na wiele sposobów - mówił Jens Stoltenberg. Dodał też, że Polska jest liderem w wydatkach na obronność. - Rozmawialiśmy o sytuacji na granicy między Polską a Białorusią, a także Białorusią, Litwą i Łotwą. Wszyscy sojusznicy NATO jasno powiedzieli, że potępiają to, że reżim Łukaszenki eksportuje narażonych na niebezpieczeństwa niewinnych ludzi na granicę NATO. To nieludzkie i cyniczne. Dlatego też okazujemy pełną solidarność wszystkim sojusznikom, których dotyczy ta sytuacja. NATO stoi ramię w ramię z Polską - powiedział Stoltenberg.

Świetlisty krzyż w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w LublinieLublin. Ogromny podświetlany krzyż oślepia mieszkańców osiedla [ZDJĘCIA]

Szef NATO wzywa Rosję do "zmniejszenia napięć i deeskalacji": Pozostajemy czujni

Jens Stoltenberg wskazał na "dużą i niezwykłą koncentrację sił w połączeniu z agresywną retoryką, a także dezinformacją rozprzestrzenianą przez Moskwę". Wezwał Rosję do "podjęcia działań w kierunku zwiększenia przejrzystości, zmniejszenia napięć i deeskalacji". - NATO pozostaje czujne i nadal wspieramy Ukrainę, zarówno jeśli chodzi o kwestie polityczne, jak i praktyczne. Nie jest to zagrożenie dla Rosji. NATO pomaga Ukrainie bronić się przed agresją - mówił Jens Stoltenberg.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Rosyjski Sąd NajwyższyOświadczenie prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii ws. "Memoriału"

Poinformował również, że ministrowie spraw zagranicznych NATO w następnym tygodniu spotkają się w Rydze, a tematem ich spotkania będzie bezpieczeństwo. - Są to silne znaki naszego wsparcia - uznał szef NATO.

Więcej o: