Tragedia na koncercie Travisa Scotta w Teksasie. Rodziny ofiar będą się domagać 750 mln dolarów

Podczas koncertu Travisa Scotta, który odbył się na początku listopada w Houston w Teksasie, doszło do tragedii. Pod sceną zginęło dziesięć osób, 300 zostało rannych. Organizatorzy zostali pozwani przez uczestników i poszkodowane rodziny na 750 milionów dolarów.

Tegoroczna edycja festiwalu Astroworld miała się odbyć w dniach 5-6 listopada. Największą piątkową atrakcją (5 listopada) był koncert Travisa Scotta, na który przybyło ponad 50 tys. osób. Po tym, jak raper pojawił się na scenie, w tłumie wybuchł niemożliwy do opanowania chaos. Stratowanych zostało osiem osób, a kilkanaście trafiło do szpitala z zatrzymaniem akcji serca.

Zobacz wideo 1991. Najważniejszy rok w historii muzyki? [Popkultura Extra]

Na koncercie Scotta zginęło 10 osób. Ich rodziny i 125 poszkodowanych pozywają organizatorów

125 poszkodowanych i rodzin ofiar pozwały organizatorów tegorocznej edycji festiwalu Astroworld. Organizatorzy mają odpowiedzieć za niewłaściwe zaplanowanie imprezy, brak środków bezpieczeństwa oraz za złe przeszkolenie ochrony i brak odpowiedniego zabezpieczenia kompleksu, który nie pomieścił tak licznej widowni. Jak podaje BBC, rodzina 21-letniego Axela Acosty, jednej z 10 ofiar twierdzi, że Travis Scott i Drake nadal występowali, mimo że na ich oczach  przenoszono przez tłum martwe ciała.

Statek Harvey MilkUSA. Marynarka nazwała statek imieniem lidera walki o prawa gejów [ZDJĘCIA]

Travis Scott twierdził jednak, że nie widział ofiar, dopóki nie zszedł ze sceny. Wstrząśnięty wydarzeniami z koncertu zaproponował, że udzieli pomocy każdej z poszkodowanych rodzin. Raper Travis Scott zdecydował się zapłacić za pogrzeby ośmiu osób, które zginęły podczas jego koncertu i zapewnić darmowy dostęp do pomocy psychologicznej ofiarom tragedii.

Rodziny ofiar w zbiorowym pozwie domagają się jednak odszkodowania o zawrotnej sumie 750 milionów dolarów i ukarania organizatorów, którzy mieli nie zadbać o bezpieczeństwo uczestników. Na ten zbiorowy pozew będą musieli odpowiedzieć przedstawiciele m.in. Travisa Scotta, Drake'a, firm Apple i Live Nation - podaje BBC.

Astroworld. Uczestniczka koncertu opisuje jego przebieg

Jedna z uczestniczek koncertu opublikowała na Instagramie obrazowy wpis, w którym zrelacjonowała przebieg koncertu. "W ciągu 30 sekund od rozpoczęcia pierwszego utworu ludzie zaczęli tonąć w tłumie. (...) Tylko kilkoro z nas było w stanie oddychać. (...) Zaczęliśmy wołać o pomoc, nie można było się ruszyć. (...) Kiedy jedna osoba upadła na ziemię, za nią poszły kolejne, jakby powstała dziura w ziemi. (...) Zostałam odepchnięta od barierek w środek tłumu i słyszałam wycie, z każdej strony" - wspomina uczestniczka koncertu.

 

Z jej relacji wynika, że usiłowała pokazać operatorowi kamery (stojącemu na platformie) i ochroniarzom, co się dzieje, ale ci nie reagowali. "Zadzwoniłam pod 911 i usłyszałam tylko, że wysyłają ratowników medycznych. Powtarzałam dyspozytorowi, że koncert musi zostać przerwany (...). I nic" - czytamy.

Festiwal Astroworld 2021Travis Scott opłaci pogrzeby osób, które zginęły na jego koncercie

Do tej pory potwierdzono 10 zgonów podczas piątkowego koncertu. Ofiary miały od 14 do 27 lat. Drugi dzień festiwalu Astroworld został odwołany.

Więcej o: