Lekarze: Micheil Saakaszwili jest w stanie krytycznym

Micheil Saakaszwili jest w stanie krytycznym - przekazali lekarze ze szpitala więziennego w Tbilisi. Były prezydent Gruzji prowadzi tam strajk głodowy.
Zobacz wideo Przejście w Kuźnicy. Widok z policyjnego śmigłowca (16 listopada)

Micheil Saakaszwili od kilku tygodni prowadzi strajk głodowy w więzieniu. Grupa lekarzy oceniła, że "jego stan jest krytyczny i wymaga on natychmiastowego leczenia w szpitalu, na oddziale intensywnej terapii" - podał Reuters w środę wieczorem. Medycy, którzy oceniali jego stan zdrowia, pracują na co dzień w szpitalu więziennym w Tbilisi, w którym były prezydent przebywa od 8 listopada.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Gruzja. Zatrzymanie Micheila Saakaszwilego

Były gruziński prezydent wrócił do ojczyzny na początku października po ośmiu latach spędzonych na emigracji. Zrobił to na dzień przed wyborami lokalnymi. Jak sam stwierdził, chciał wesprzeć swoich zwolenników. Związana z nim partia Zjednoczony Ruch Narodowy zajęła drugie miejsce w wyborach

Po powrocie Saakaszwiili trafił do zakładu karnego w mieście Rustawi. W kraju ciąży na nim bowiem wydany w 2018 roku wyrok sześciu lat pozbawienia wolności za nadużycie władzy. Saakaszwili twierdzi, że jest niewinny i nazwał decyzję sądu zemstą polityczną obecnie rządzącej partii Gruzińskie Marzenie oraz jej założyciela, miliardera Bidziny Iwaniszwilego.

Saakaszwili ma ukraińskie obywatelstwo, pełni funkcję szefa Międzynarodowej Doradczej Rady Reform przy prezydencie Ukrainy. Tamtejsze władze zadeklarowały, że zapewnią politykowi opiekę konsularną. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że jego kraj będzie się starał o to, by Micheil Saakaszwili wrócił nad Dniepr.

Więcej o: