Francja. Prezydent Emmanuel Macron po cichu zmienił kolor flagi francuskiej

Prezydent Francji Emmanuel Macron zmienił subtelnie kolor francuskiej flagi - donoszą francuskie media. Odcień niebieskiego, który składa się na trójkolorową flagę, jest teraz ciemniejszy od tego używanego wcześniej. Niuans nie został oficjalnie ogłoszony i długo pozostawał niezauważony.
Zobacz wideo Protestowali od listopada. Co osiągnęły „żółte kamizelki"?

Na francuskiej fladze trzy kolory reprezentują elementy rewolucyjnego hasła: liberté (wolność: niebieski), égalité (równość: biały), fraternité (braterstwo: czerwony). Ponad rok temu kolor niebieski został zmieniony na ciemniejszy, granatowy odcień blue marine. Detal można zauważyć na flagach m.in. na Pałacu Elizejskim, na budynku siedziby Ministerstwa Spraw Wewnętrznych czy wieszanych na oficjalne uroczystości. Jak poinformował portal "Le Parisien", decyzję o zmianie koloru podjął prezydent Macron, ale  sugerował się radą ówczesnego dyrektora operacyjnego Pałacu Elizejskiego Arnauda Jolensa.

Więcej informacji ze świata i kraju zobaczysz na stronie głównej Gazeta.pl.

Emmanuel Macron pod wpływem nacisków zmienia kolor flagi francuskiej

Trójkolorowa flaga Francji, zaprojektowana przez Jacquesa-Louisa Davida, została oficjalnie przyjęta jako flaga narodowa w 1794 roku. Ostatnia transformacja niebieskiego na bardziej błękitny nastąpiła w 1976 roku z przyczyn estetycznych. Flaga Francji jest umieszczana prawie wszędzie z flagą Unii Europejskiej. Władze nie chciały, aby odcienie niebieskiego ze sobą kolidowały.

Decyzję o ponownej zmianie koloru prezydent podjął 13 lipca 2020 roku, poinformowała Europe 1, jedna z głównych francuskich stacji radiowych, pod silnym naciskiem ówczesnego dyrektora operacyjnego Arnauda Jolensa oraz doradcy prezydenta Bruno Rogera-Petita. Swój udział mieli tu również żeglarze i admirał Bernard Rogel, szef Sztabu Wojskowego Prezydenta Republiki. Dlaczego oni? Argumentowali, że francuska marynarka już wcześniej używała na banderze granatu.

Subtelna zmiana koloru na fladze stała się przedmiotem wielu debat w rządzie Macrona. Mimo że niektórzy urzędnicy uważali nowy kolor za brzydki, prezydent stwierdził, że ciemniejszy odcień jest bardziej elegancki.

Więcej o: