Niemcy. Monachium chce przyjąć migrantów z polsko-białoruskiej granicy. "Szybko i bez zbędnej biurokracji"

W komunikacie opublikowanym przez władze Monachium czytamy, że miasto chce przyjąć migrantów, którzy od kilku tygodniu przebywają na polsko-białoruskiej granicy. "Nie możemy dłużej oglądać, jak ci ludzie pozostają na granicach UE bez perspektyw i w niepewności, a nawet umierają z głodu i chorób" - podkreśliła burmistrz Verena Dietl.

Monachium ogłosiło się w lipcu 2019 roku bezpieczną przystanią i przystąpiło do ogólnoniemieckiego sojuszu "Miasta bezpiecznej przystani". Razem ze 107 miastami oraz gminami jest zaangażowane w pomoc osobom spoza Unii Europejskiej, np. Afganistanu. Miasta te oferują im potrzebną ochronę.

Zobacz wideo Straż Graniczna: Polskie służby oślepiane wiązkami laserowymi oraz światłem stroboskopowym

Więcej informacji o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy na stronie głównej Gazeta.pl. >>>

Niemcy. Monachium chce przyjąć migrantów koczujących na granicy 

W środę stolica Bawarii opublikowała komunikat, w którym wyraziła chęć przyjęcia migrantów znajdujących się na granicy polsko-białoruskiej. Władze Monachium potępiły także sposób traktowania migrantów. Burmistrzyni miasta Verena Dietl pod koniec października napisała do niemieckiego rządu w sprawie pomocy uchodźcom na granicy i zadeklarowała chęć przyjęcia migrantów "szybko i bez zbędnej biurokracji". 

Verena Dietl: Unia Europejska nie może dłużej stać bezczynnie w tej rozpaczliwej sytuacji

"Wiele osób musi znosić nieludzkie warunki na pograniczu polsko-białoruskim i pozostaje uwięzionych na ziemi niczyjej bez odpowiedniej opieki medycznej i żywności. Nie możemy dłużej oglądać, jak ci ludzie pozostają na granicach UE bez perspektyw i niepewności, a nawet umierają z głodu i chorób. W obliczu zbliżającej się zimy sytuacja się pogarsza. Unia Europejska nie może dłużej stać bezczynnie w tej rozpaczliwej sytuacji" - podkreśliła Verena Dietl.

Burmistrzyni Monachium dodaje, że ratowanie życia oraz ochrona praw człowieka są priorytetem. "Dlatego po raz kolejny proponujemy przyjąć do Monachium szybko i bez zbędnej biurokracji osoby, które uciekły ze strefy przygranicznej i zapewnić im dostęp do regularnych procedur azylowych tutaj" - zapowiedziała Dietl.

Więcej o: