Obóz dla migrantów na granicy. NEXTA publikuje nagranie z rozdawania żywności

Opozycyjny kanał NEXTA opublikował nagranie, na którym widać, jak białoruskie służby rozdają żywność migrantom. Ci od kilku dni przebywają na granicy z Polską, w okolicy przejścia granicznego w Kuźnicy.

Nagranie zostało zamieszone na Twitterze białoruskiego opozycyjnego kanału NEXTA. "W ten sposób rozdaje się jedzenie w obozie migrantów na granicy polsko-białoruskiej" - napisano w krótkim opisie. Na wideo słychać krzyki, ludzie się przepychają. Białoruskie służby uniemożliwiają niektórym z nich podejście bliżej. Funkcjonariusz z auta rzuca coś niewielkiego w tłum - trudno zidentyfikować, co dokładnie to jest. Zgodnie z przekazami medialnymi, mają to być paczki z żywnością.

Portal rbc.ru podaje, że jeden z migrantów nie chciał podzielić się jedzeniem z innymi, więc położył się na torbie z żywnością. Inne osoby próbowały mu ją wyrwać. W końcu doszło do bójki.

Alaksandr ŁukaszenkaŁukaszenka poprosił Putina o przysłanie wojsk na granicę z Polską i Ukrainą

Zobacz wideo Marsz migrantów wzdłuż ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej

Więcej informacji z granicy przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Żaryn: Migranci na bieżąco są zaopatrywani przez Białorusinów

Od kilku miesięcy białoruski reżim Alaksandra Łukaszenki sprowadza do swojego kraju migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, by siłą przewozić ich na granicę z Polską, która jest jednocześnie granicą Unii Europejskiej. W ocenie polskiego rządu to odwet za sankcje nałożone na Białoruś i wsparcie białoruskiej opozycji.

W ostatnich dniach kryzys ten się nasilił - białoruskie służby przywiozły na granicę Polski w rejonie Kuźnicy Białostockiej kilka tysięcy osób, które w dużych grupach próbują forsować zabezpieczenia. Wiele mówi się też o prowokacjach zbrojnych, które mogą wydarzyć się na granicy. "Na Białorusi szkoleni byli weterani wojenni - Irakijczycy i Afgańczycy, którzy będą wykorzystani do tego, żeby sprowokować konflikt zbrojny na granicy z Polską" - informował w środę Paweł Łatuszka, były ambasador Białorusi w Polsce.

Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, napisał w piątek, że "migranci na bieżąco są zaopatrywani przez Białorusinów" i "otrzymują nawet sprzęt do niszczenia zabezpieczeń i budowy obozowiska".

Przypomnijmy, że od 2 września w miejscowościach przygranicznych obowiązuje stan wyjątkowy. Oznacza to, że dziennikarze nie mają tam wstępu. Nie mamy więc możliwości weryfikowania prawdziwości wszystkich informacji, zdjęć, materiałów wideo zamieszczanych w sieci przez służby.

Zielony laser po stronie białoruskiejLaser po stronie białoruskiej. Straż Graniczna mówi o próbie oślepienia

Grupa Granica apeluje

Aktualny kryzys migracyjny wywołał i eskaluje reżim Aleksandra Łukaszenki i podległe mu służby. Celem tych działań jest destabilizacja sytuacji w Polsce, wywarcie politycznego nacisku na całą Unię Europejską. W obliczu realnej groźby pogorszenia sytuacji na polsko-białoruskiej granicy publikujemy:

Apel Grupy Granica o utworzenie korytarza humanitarnego

W związku z rosnący ryzykiem eskalacji przemocy na granicy polsko-białoruskiej Grupa Granica wystosowała apel do instytucji krajowych i międzynarodowych, w tym ONZ, Rzecznika Praw Obywatelskich czy OBWE. Działacze apelują o monitorowanie sytuacji i wywieranie nacisku na polskie władze, aby te natychmiast zapewniły na granicy pomoc humanitarną i medyczną. Zaapelowano również do rządu o utworzenie korytarza humanitarnego.

Zamiast nielegalnych wywózek, przemocy i ignorowania kryzysu humanitarnego domagamy się ochrony życia i zdrowia, sprzeciwu wobec tortur oraz ochrony i respektowania praw osób migrujących. Mamy jako państwo obowiązek zapewnić pomoc osobom wykorzystywanym przez reżim Łukaszenki - ochronę międzynarodową dla osób uciekających przed przemocą, prześladowaniami czy wojną, a dla pozostałych bezpieczny powrót do domu. To nie tylko nakaz moralny, ale też obowiązek wynikający z prawa międzynarodowego.

W obliczu realnej groźby eskalacji sytuacji na granicy apelujemy do rządzących oraz do Straży Granicznej, MSWiA oraz Wojsk Obrony Terytorialnej o przestrzeganie podstawowych zasad humanitaryzmu, podjęcie działań mających na celu ratowanie życia i zdrowia osób migrujących, czyli kobiet, dzieci, osób starszych i mężczyzn, które uciekają z krajów objętych konfliktami, prześladowaniami i destabilizacją.

Na granicy Polski nie może dochodzić do przemocy ani przypadków naruszenia praw człowieka, które obserwujemy od tygodni. Bezpieczna granica to taka, na której osoby migrujące mogą liczyć na ochronę. To taka, na której nikt nie umiera".

Więcej o: