Kuźnica. Wśród mundurowych ma być szef policji, który brutalnie tłumił protesty w Grodnie

Na polsko-białoruskiej granicy znajduje się już 12 tys. żołnierzy. Podniesienie stanu gotowości to wynik dużej grupy migrantów znajdującej się na Białorusi, przy granicy z Polską. Świadkowie informują, że białoruskie wojska kierują ludzi do lasu. Wśród mundurowych ma znajdować się sam Witalij Stasiukiewicz, który w 2020 roku kierował tłumieniem protestów w Grodnie.
Zobacz wideo MON udostępniło wideo, na którym widać migrantów koczujących w pobliżu Kuźnicy

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało nagranie, na którym widać dużą grupę migrantów przy polskiej granicy. Jak podaje Belsat.eu, na przejściu granicznym pojawiły się wojska wewnętrzne z Grodna, które zaganiają ludzi do lasu. 

Mury na granicach EuropyPatrząc na inne płoty fortecy Europa, ten polski będzie z rozmachem. Tak wyglądają pozostałe [ZDJĘCIA]

Kuźnica. Mundurowi kierują migrantów do lasu. Wśród wojsk dowódca, który tłumił protesty w Grodnie

Wśród białoruskich wojsk znajdujących się tuż przed przejściem granicznym Kuźnica Białostocka-Bruzgi ma być sam Witalij Stasiukiewicz, szef bezpieczeństwa publicznego w Departamencie Spraw Wewnętrznych Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego. To właśnie on odpowiadał za brutalne pacyfikacje ubiegłorocznych protestów w Grodnie. 

Jak podaje Biełsat na Twitterze, białoruscy mundurowi z psami i bronią mają kierować migrantów w stronę lasu. Zdaniem stacji w kolumnie szło około tysiąca osób. 

Więcej informacji na temat sytuacji na polsko-białoruskiej granicy przeczytasz na Gazeta.pl.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (zdjęcie ilustracyjne)Terytorialsi się mobilizują. "Sprawdźcie wyposażenie i środki łączności"

Kryzys migracyjny. Na granicy ponad 12 tys. żołnierzy. Rząd zwołał posiedzenie sztabu

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że został podniesiony stan gotowości i na polsko-białoruskiej granicy znajduje się już ponad 12 tys. żołnierzy. "Wspólnie ze służbami MSWiA jesteśmy przygotowani do obrony polskiej granicy" - napisał. Mariusz Kamiński przyznał natomiast, że sytuacja w Kuźnicy jest już monitorowana od kilku dni. "Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz" - podkreślił. 

Rząd zwołał już posiedzenie sztabu kryzysowego. Spotkanie z udziałem między innymi Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego ma rozpocząć się o godzinie 13:00. Zdaniem Donalda Tuska Polska jest obecnie "w przededniu zaostrzenia relacji" z Białorusią. Lidera Platformy Obywatelskiej niepokoi, że "nikt nie wie, co polski rząd zamierza [...] zrobić" w związku z kryzysem na wschodniej granicy.

Więcej o: